Her 11 felç vakasından birinin öfke ve üzüntüden kaynaklandığı açıklandı!

Avrupa Kalp Dergisi’nde yayınlanan araştırmada her 11 felçten birinin trajik haberler gibi bir şeye öfke veya üzüntü ile güçlü tepki verilmesinden sonraki bir saat içinde meydana geldiği açıklandı. 32 ülkeden 13 bin 462 felç vakasının incelendiği araştırmada depresyon öyküsü olmayan ve düşük eğitim düzeyine sahip hastalarda riskin daha büyük olduğu gösterildi.

10 Ocak 2022, Pazartesi 18:13 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

11 felçten biri, trajik haberler gibi bir şeye öfke veya üzüntü ile güçlü tepki verilmesinden sonraki bir saat içinde meydana geliyor. Depresyon öyküsü olmayan ve düşük eğitim düzeyine sahip hastalarda risk daha büyük.

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Zekeriya Nurkalem, Avrupa Kalp Dergisi’nde yayınlanan araştırmanın detayları hakkında bilgi verdi.

32 ÜLKEDEN 13 BİN 462 FELÇ VAKASI İNCELENDİ

32 ÜLKEDEN 13 BİN 462 FELÇ VAKASI İNCELENDİ

Felcin, dünya çapında sakatlık ve ölümlerin önde gelen nedenlerinden biri olduğunu ifade eden Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Zekeriya Nurkalem, şimdiye kadar yapılan çalışmaların çoğunun obezite, hareketsiz yaşam tarzı, hipertansiyon veya sigara gibi orta ve uzun vadeli risk faktörlerini tespit etmeye odaklandığını, ancak 32 ülkeden 13 bin 462 felç vakasının incelendiği bu çalışmanın ise felç olasılığını tahmin edebilen ve hatta oluşumunu tetikleyebilen akut faktörleri incelediğini ifade etti.


Avrupa Kalp Dergisi'nde yayınlanan çalışmaya göre araştırmacılar temel olarak en yaygın inme türü olan ve bir kan pıhtısı beyne kan sağlayan kan damarlarını tıkadığında veya daralttığında ortaya çıkan iskemik felç vakalarına odaklandı.

Araştırmacılar ayrıca, daha az yaygın bir felç türü olan ancak oldukça şiddetli olan beyin kanamasının neden olduğu bazı inme vakalarını da inceledi.

BİR SAAT İÇİNDE FELÇ RİSKİ YÜZDE 30 ARTIYOR

BİR SAAT İÇİNDE FELÇ RİSKİ YÜZDE 30 ARTIYOR

İki farklı tetikleyicinin incelendiği çalışmada; öfke veya duygusal çalkantıların takip eden bir saat içinde felç riskini yüzde 30 oranında artırdığı gösterildi. Ayrıca depresyon öyküsü olmayan, daha düşük eğitim düzeyine sahip hastalar için daha yüksek risk bulundu. 

BEDENSEL SAĞLIK İÇİN ZİHİNSEL SAĞLIĞIN ÖNEMİ

BEDENSEL SAĞLIK İÇİN ZİHİNSEL SAĞLIĞIN ÖNEMİ

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Zekeriya Nurkalem, mevcut araştırmaların, zihinsel durumumuzun fiziksel sağlık ve tıbbi sonuçlar üzerindeki büyük etkisine ışık tuttuğunu ifade etti ve sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

Çoğu insan zaman zaman öfke veya hayal kırıklığı durumları yaşar. Bunun gibi araştırmalar bize zihinsel sağlığımıza ve sakin kalma çabalarımıza öncelik vermemizin çok önemli olduğunu hatırlatıyor.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kan sulandırıcı ve vitamin takviyesi alan kalp hastaları, dikkat!