Her 5 kişiden biri reflü hastası

Mide içeriğinin boğaza ve akciğerlere kadar gitmesine neden olan reflü, tedavi edilmediği zaman kanser gibi ciddi hastalıkları da beraberinde getiriyor

08 Nisan 2015, Çarşamba 12:43
A A
Her 5 kişiden biri reflü hastası

Çağın hastalıkları arasında sayılan ve her 5 kişide bir görülen reflü, tedavi edilmediği zaman kanser gibi ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor. Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mustafa Gök, reflünün tedavisi özel bir cerrahi teknik ile yapılabildiğini belirterek laparoskopik ameliyat seçeneği sayesinde, hastaların ameliyattan birkaç saat sonra günlük işlerini yapabiliyor ve bir hafta sonra da aktif yaşamlarına geri dönebildiğini söyledi. 

BELİRTİLERE DİKKAT!

Hastalık hakkında bilgi veren Op. Dr. Gök, reflünün öksürük ve ses kısıklığı ile kendini gösterebildiğini belirterek, şunları söyledi:

“Hastalık, mide yanması, göğüs ağrısı, yutma güçlüğü ya da besinlerin takılması, ağrılı yutma, ses kısıklığı, farenjit ileri evrede inatçı öksürük ve mide içeriğinin solunum yollarına kaçması ile uykudan ani uyanma gibi belirtilerle ortaya çıkabilmektedir. Reflü şikayetleri birçok hastalığın belirtileri ile benzerlik gösterebilir. Nedeni bulunamayan inatçı öksürüğü olan her üç hastanın ikisinde reflü vardır. Hastalarda göğüs ağrısı nedeniyle kalp hastalığının varlığından şüphelenilerek kalp muayenesi ve anjiyo yapılmasına sık rastlanılmaktadır.”

KANSERE ÇEVİREBİLİYOR

Reflü, toplumda her 5 kişiden birini etkilemekte ve tedavi edilmediğinde, mide içeriğinin boğaza ve akciğerlere kadar giderek ciddi şikayetlere yol açtığı bir tablo gibi önemli sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Yemek borusunun uzun süreli mide asidi ile teması nedeniyle bu bölgede yaralanma, kanama ve daralmalar görülebilir. Tedavi edilmeyen reflü sonucu toplumda yüzde 3’e varan oranda “Barret Özefagusu” gelişebilir. “Barrett Hastalığı” mutlaka teşhis ve takip edilmesi gereken bir sorundur. Çünkü Barrett hastalarının yaklaşık yüzde 1'inde kanser görülebilmektedir.

İLAÇ YA DA CERRAHİ TEDAVİ

Reflü, cerrahi ve medikal olan iki ayrı yöntem ile tedavi edilmektedir. Hasta için uygun olan yöntem, muayene ve yapılan tetkikler sonrası belirlenir. İlaç tedavilerinde elde edilen başarı sınırlıdır. Düzenli ilaç kullanımı hastalığın etkilerini azaltsa da istenmeyen birçok yan etkiye de yol açabilir. Bu nedenle bazı hasta gruplarında reflünün kalıcı tedavisi cerrahidir. Reflü cerrahisinde farklı ameliyat seçenekleri de bulunmaktadır. Özellikle kapalı yani laparoskopik yöntemlerle yapılan ameliyatlar, hastaların kısa sürede normal yaşamlarına dönmelerine olanak tanımaktadır. Reflü cerrahisinde günümüzde en çok uygulanan teknik ise “Nissen funduplikasyonu” dur. Bu ameliyat tekniği laparoskopik yani kapalı yöntemle birkaç delikten girişimsel olarak yapılmaktadır.

İHA

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Makyaj fırçası felç etti!