Her ay 1.460 lira evde bakım parası: 517 bin kişi alıyor

Hasta, engelli ve bakıma muhtaç yakını olanlara devlet belli şartlarda destek sağlıyor. Sadece 2019’da bu destekten 517 binden fazla kişi yararlandı. Peki, 1.460 liralık evde bakım maaşı nasıl alınır? İşte merak edilen tüm detaylar...

16 Haziran 2020, Salı 08:15 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Kimler yararlanabilir?

Kimler yararlanabilir?

Engelli olduğu için, yaşı veya hastalığı nedeniyle başkasının bakımına muhtaç olan kişilerin bakımını üstlenenlere devlet her ay maaş ödüyor. Bu kapsamda 2019’da 517 bin 511 kişi için toplam 8 milyar lira evde bakım maaşı ödendi. Bakım maaşını alacak olanların, engelli veya yaşlı kişinin akrabası (amca çocukları, teyze, dayı ve bunların eşleri de dahil) olması, akrabası bulunmaması durumunda da yasal vasisi olması gerekiyor.

Başvuru koşulları

Başvuru koşulları

Bakım maaşı için bazı şartlar aranıyor. Bu şartların başında da gelir yer alıyor. Evde bakım parası almak için paranın ödeneceği kişiyle birlikte yaşayan hane halkının, tüm net geliri toplanıyor ve hane halkı sayısına bölünüyor. Buna engelli kişi de dahil. Bu tutar 2020 yılı için kişi başı 1.402 lira ve her yıl asgari ücrete göre belirleniyor. Bir başka deyişle 4 kişilik ailenin toplam geliri 5.608 liranın altındaysa bu maaşa başvurma hakkı var.

 “Ağır engelli ibaresi olmalı”

“Ağır engelli ibaresi olmalı”

Emeklinin bayram ikramiyeleri gelir hesabına dahil edilmiyor. Tabii bakıma muhtaç kişinin sağlık durumu da raporla belgelenmeli. Bunun için sağlık kurulu tarafından düzenlenen ‘yüzde 50 ve üzerinde engelli raporu’, raporda da ‘ağır engelli’ ibaresinin yazması gerekiyor. Muhtaçlıkta yeme, içme, tuvalet ve banyo gibi ihtiyaçlarını tek başına yerine getirip getirmediğine bakılıyor.

30 gün içinde sonuçlanıyor

30 gün içinde sonuçlanıyor

Rapor almadan önce ‘Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne veya varsa ilçe müdürlüklerine başvuru yapılmalı. Başvuru 30 gün içinde sonuçlandırılır. Tüm bu süreçten sonra ödeme almaya hak kazananlara her ay 1.460 lira yatırılıyor. Evde bakım yardımı her ayın 15’i ile 31’i arası hesaplara geçiyor. Maaş için günde en az 8 saat bakımın yapılması gerekiyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika haberi...Arap ülkeleri sıraya girdi! 20 ülkeye ihraç ediyor