Her cins var!

İstanbul'daki hayvan barınakları için çalışan Barınak Günüllüleri Derneği, sokak köpekleri için ilginç bir afiş hazırlattı. Afişte zulme uğrayan hayvanlara çarpıcı isimler verildi

16 Ekim 2009, Cuma 10:24
A A

Bir grup hayvanseverin kurduğu Barınak Gönüllüleri Derneği, hayvan haklarına ve onlara yapılan kötü muamelelere dikkat çekmek için ilginç bir etkinliğe imza attı. Derneğin Markom-Leo Burnett Ajansı'yla birlikte hazırladığı "Her Cins Var" adlı afiş, insanlar tarafından zulme tabi tutulan köpeklerin sessiz çığlığı oldu. Afişte, aralarında cins köpeklerin ve sokak köpeklerinin de bulunduğu çok sayıda hayvanın fotoğrafı yer alıyor. Köpeklerden bazılarının uğradıkları zulümle topal kaldığı, kimisinin de aç kalmaktan bir deri bir kemiğe dönüştüğü dikkat çekiyor.

ARAZLARI ADLARINDA

Köpeklere verilen yeni isimler ise, onların yaşadıkları işkenceleri anlatır cinsten. Her köpeğin altında, gördüğü kötü muameleden geriye kalan arazından yola çıkılarak konulmuş ismi bulunuyor. "Üçbacak Labrador, Islak Spaniel, Anadolu Çolak, Anadolu Kesikbacak, Könveiler, Bacak Kırması" bunlardan bir kaçı. Hayvanların yaşadığı dehşeti traji-komik bir dille gözler önüne seren afiş, bu yıl 21'incisi yapılan Kristal Elma'da Sosyal Sorumluluk Kategorisinde büyük ödül olan Kristal Elma'ya layık görüldü. Türkiye'de yüzyıllardır çözülemeyen sahipsiz sokak hayvanları sorununa katkı sağlamayı hedefleyen Barınak Gönüllüleri Derneği'nin bu anlamlı afişi, hayvan hakları savunucuları tarafından taktirle karşılanırken, toplumda da yankı uyandırdı.

İNSAN TEHLİKESİ

Sokak hayvanlarının maruz kaldıkları durumu gözler önüne sermek istediklerini söyleyen dernek yetkilileri, "Bu hayvanların karşı karşıya bulunduğu en büyük tehlike, insanların verdiği zarar. Bu konuda mutlaka yasal düzenlemelere ihtiyaç var. Hayvana işkence yapanlara caydırıcı cezalar verilmeli. Ayrıca insanlarımıza çocukluktan başlayarak hayvan hakları konusunda bilinç aşılamalıyız. Hayvanlar da en az bizim kadar bu dünyanın sahipleri. Hiçbir canlı işkenceyi hak etmiyor" diyorlar.

HABERTÜRK

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.