Her flört ettiğinizle ciddi düşünmeyin

Flört, tanıma aşamasıdır. Duyguların yoğun olduğu bu dönemde karşımızdaki kişiyle ilgili 'doğru' kararlar vermekte zorlanabiliriz. Aşkın kör ettiği gözlerimizin açılmasını beklemeden bazı ayrıntılara dikkat edersek 'doğru'yu bulabiliriz. İşte flörtün evliliğe doğru yol alıp almayacağını gösteren önemli noktalar...

03 Ekim 2014, Cuma 22:56 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

AŞK DOKTORU MEHMET COŞKUNDENİZ YAZDI... Flört, tanıma aşamasıdır. Duyguların yoğun olduğu bu dönemde karşımızdaki kişiyle ilgili 'doğru' kararlar vermekte zorlanabiliriz. Aşkın kör ettiği gözlerimizin açılmasını beklemeden bazı ayrıntılara dikkat edersek 'doğru'yu bulabiliriz. İşte flörtün evliliğe doğru yol alıp almayacağını gösteren önemli noktalar...

Hayatınızı birlikte geçirmeyi düşündüğünüz insanın evlendikten sonra beklediğiniz gibi çıkmaması ne kadar üzücü, öyle değil mi? Peki gerçekten evlendikten sonra mı değişti? Yoksa zaten öyleydi de siz mi bunu göremediniz? İşin gerçeği, flört sırasında “Tam istediğim gibi. Her konuda uyum sağlıyoruz” yargısına çabuk varılır. Ama sorunlar genellikle balayının bitmesiyle başlar. Artık 'tavlama' oyunu bitmiştir. Kişinin, sevgiliyi etkilemek için kendisini farklı göstermesine gerek yoktur. çünkü varılması gereken noktaya varılmış; imzalar atılmıştır. Flört ve nişanlılık döneminde olaya sadece 'duygusal' açıdan değil, 'mantıksal' olarak bakıldığında gerçekler görülecek ve belki de bu evlilik gerçekleşmeyecekti. Şimdi gelin, evliliğin kötü gideceğini gö

KİŞİLİK YAPISI: Aşırı sinirli yapı, takıntı, küçücük olayları büyütme, baskıcı davranma; kişilik yapısının sorunlu olduğunu gösteren en önemli ipuçları. Bunları 'evlendikten sonra düzelir' diye geçiştirmeyin, asla değişmez. GEçMİŞTE YAŞADIKLARI: Sorunlu aile yapısı, duygusal anlamda fazla hırpalanmışlık, aile içinde boşanmaların olması, kendi ilişkilerinde sürekli ayrılıklar yaşaması ve bunları anlatırken hep hatayı başkalarına yüklemesi, özellikle terk edilmiş ya da aldatılmış ise bunun travmasını atlatamamış olması evliliğinizde sorun yaratacak noktalar.

İŞ İLİŞKİLERİ: İstikrarlı bir iş yaşamının olmayışı, iş arkadaşlarıyla ilişki kurmakta zorlanması, iş yerindekilerin sürekli dedikodusunu yapması kişinin karakter yapısının ipuçlarını verecektir.

AŞIRI ŞIMARTILMIŞ OLMAK: Genellikle ailenin tek çocuklarında görülen bu durum evliliğin geleceği açısından sorun yaratır. Annesinin kendisine sunduklarını eşinde aramak, herhangi bir problemde işe ailesini sokmak, eşini annesiyle kıyaslamak gibi durumlar ortaya çıkacaktır.

AİLELERİN ONAY VERMEMESİ: Aileler onay vermediği halde evlenen çiftlerde taraflar küçük bir kavgada bile birbirini suçlayabiliyor. Aileleriyle iletişimde olmadıkları için bazı sorunlarda yardım alacak kimseyi bulamıyorlar. AİLELERİN UYUMU: Evlilikte iki tarafın aile yapılarının aynı sosyokültür çevresinden olması artı puan. Farklı yapıdaki aileler arasında çatışma kaçınılmaz oluyor. Bu durumda da geriye iki seçenek kalıyor: 1- Bu çatışmaya kurban olup evliliği bitirmek. 2- Ailelerle iletişimi en alt düzeyde tutup evliliğe karıştırmamak.

çİFTLERİN UYUMU: Aynı kültüre ve sosyal statüye sahip olmayan çiftlerin evlilikleri riskler içeriyor. Aynı şekilde ekonomik düzey de önem taşıyor. Evlilikte “iki gönül bir olunca samanlık seyran olmuyor” maalesef.

PüF NOKTALARI Anlatmaya çalıştığım bu sorunlar tek tek ele alındığında aşılabilir noktalar olarak görünüyor. Ancak saydıklarımın birkaçı aynı kişide varsa o zaman evlilikte risk puanı artıyor. Şimdi gelelim dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalarına: KOLAY İLETİŞİM KURUYOR MUSUNUZ? Yaşamınızı birlikte geçirmeye karar verdiğiniz kişiyle konuşabildiğinizden, hatta derin tartışmalar yapabildiğinizden emin olun. Hep aynı şeyleri konuşmak ya da hep geyik yapmak bir süre sonra sıkıcı olabilir. Günün sonunda birbirinize özet bilgiler sunan diyaloglarınızı, fikirlerinizi tartıştığınız konuşmalara dönüştürün. Eğer her konuda kafadarsanız duygusal anlamda da doğru yoldasınız demektir.

SIK SIK BİRBİRİNİZE DOKUNUYOR MUSUNUZ? Mutsuz çiftler bile güzel bir seks hayatına sahip olabilir ancak gerçekten neşeli olanların yatak odasının dışına uzanan fiziksel bir bağlılıkları vardır. İyi bir evliliğe sahip çiftlerin, kaç yıllık evli olursa olsun, birbirlerine seks dışında da dokunmaktan hoşlanan çiftler olduğu görülmüş. Birbirinin elini tutan, konuşurken kollarına dokunan çiftler aşk yaşamlarına uzun yıllar ekleyecek bir bağlılık yaratmış olurlar.

KARARINIZ KESİN Mİ? İkiniz de hayatta neler yapacağınızdan ve ne beklediğinizden emin olmadan evlenme kararı almamalısınız. Hayata dair soruların tamamının yanıtını bulamamış olabilirsiniz ama en azından bu konuda çaba harcamanız yeteri kadar olgunlaştığınızı gösterir. Ancak bundan sonra evliliğinizin gerçek amaçlarına odaklaşabilir ve evcilik oynayan çocuk durumuna düşmezsiniz.

ARKADAŞLIK YAPABİLİYOR MUSUNUZ? Uzun süreli aşıklar tartışsalar bile birbirlerine büyük saygı duyarlar. Kavga ederken bile karşınızdaki kişinin en yakın arkadaşınız olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Hatalı olduğunu düşünseniz de daha ılımlı davranarak tartışmanın büyümemesini sağlayabilirsiniz. Dost olmanız her zaman her şeyin sütliman olmasını gerektirmez ama gergin günleri daha kolay atlatmanızı sağlar.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder