Her gezginin kullanması gereken 10 seyahat uygulaması

Akıllı telefonlar hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş durumda. E hal böyle olunca da bize sağladığı uygulamaların sayısız yardımından faydalanmak hepimizin işini kolaylaştırıyor. Özellikle de seyahat planlaması yaparken ve seyahat esnasında kullanabileceğimiz uygulamalar adeta hayat kurtarıyor. #öncetürkiyeyikeşfet diyerek sizleri keşfin doruklarına davet eden Neredekal.com editörleri her gezginin mutlaka kullanması gereken uygulamaları içeren rehber niteliğinde bir liste hazırladı.

10 Şubat 2021, Çarşamba 09:37 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1 – TripIt

1 – TripIt

Genellikle uzun bir seyahat programı yaptığınızda birden fazla uçak ve otel rezervasyonuyla uğraşmak ve bunları düzenli olarak görüntülemek oldukça zor olabiliyor. TripIt’i kullandığınızda ise e-postanıza erişim izni verdiğiniz takdirde bütün rezervasyonlarınızı düzenli bir şekilde görüntüleyebiliyorsunuz. Aynı zamanda sizin için haritaları da kapsayan basit bir seyahat programı oluşturuyor. 

2 – Trip Advisor 

Trip Advisor aslında bir seyahat forumu. Hatta şu an dünyada seyahat üzerine en yaygın kullanıma ve geniş bir ağa sahip tek forum diyebiliriz. Neredeyse her ülke ve her şehir hakkında soru-cevaplara ulaşabileceğiniz gerçek kullanıcı yorumlarını içeriyor. Bunun yanında uçak bileti, ulaşım ve otel işlemlerine de bu uygulama üzerinden ulaşabiliyorsunuz. 

3 – MAPS.ME

3 – MAPS.ME

Yurt dışı seyahatlerinde maalesef ki en büyük sorun mobil veri kullanımı oluyor. Fakat çevrimdışı da çalışabilen bazı uygulamalar sayesinde mekan mekan gezip Wi-Fi arama derdinden kurtuluyorsunuz. MAPS.ME de bu çevrimdışı çalışabilen uygulamalardan bir tanesi. Gideceğiniz yerin haritasını daha önceden indirdiğiniz takdirde halihazırda haritada işaretli olan kafe, restoran, bar ve otel gibi ihtiyacınız olabilecek tüm yerleri görebiliyorsunuz. Bu arada bizce en kapsamlı ve en kullanılabilir harita uygulaması olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. 

4 – WiFi Finder 

Hani dedik ya yurtdışı seyahatlerinde internet kullanımı bir hayli zor diye, işte WiFi Finder gibi uygulamalar tam da bu noktada imdadınıza yetişiyor. Bulunduğunuz bölgedeki tüm kablosuz internet erişimlerini görebileceğiniz uygulama hem size zamandan tasarruf ettiriyor hem de çevrimdışı çalışabilme özelliği ile mobil veri masrafından tamamen kurtarıyor. Ayrıca diğer kullanıcıların önerilerine ve şifreli olan ağların şifreleri hakkında bilgilere de kolayca ulaşabiliyorsunuz. 

5 – Xe Currency

5 – Xe Currency

Seyahatleri pratikleştiren ve lazım olan uygulamaların başında Xe Currency’i sayabiliriz. Malum döviz kuru her an değişen bir şey ve seyahatleriniz sırasında sürekli yabancı para birimlerinin TL karşılığını hesaplayabilmek pek mümkün olmuyor. Oldukça basit bir şekilde kullanılabilen uygulama internetiniz olmadığında da size bilgi sağlayabiliyor. 

6 – Google Translate

Her ne kadar İngilizce artık hemen hemen herkes tarafından bilinse de bazı ülkelerde tabelaları ve mekan isimlerini anlayabilmek için tercümeye ihtiyaç duyabiliyoruz. En eskilerden olan ve gün geçtikçe kendini geliştiren Google Translate ise bu konuda güvenebileceğiniz uygulamaların başında geliyor. Görsel olarak da bir metni veya tabelayı tercüme edebilme özelliğinin yanı sıra dili önceden indirdiğiniz takdirde çevrimdışı da kullanım sağlayabiliyorsunuz. 

7 – FlightAware

7 – FlightAware

Sık sık uçak yolcuğu yapan gezginlerin mutlaka kullanması gereken bir uygulama var şimdi sırada. FlightAware sayesinde kullanacağınız havalimanının ve hava yolunun bilgilerini tek tek takip etme zahmetinden kurtulup, hepsini tek bir yerde bulabiliyorsunuz. Uygulamada uçuşları, rötarları ve kapı bilgilerini eş zamanlı olarak görebilmek mümkün.

8 – Couchsurfing

Gittiğiniz yerin kültürünü daha yakından tanımanın en güzel yanı bir yerliden yardım almak. Couchsurfing ise size hem bu yerel yardımı sağlayacak hem de ücretsiz bir konaklama yapmanıza yardımcı olacak bir uygulama. Seyahat ettiğiniz şehirde evlerini sizinle paylaşmak isteyen yerel insanları görüntüleyip, size en uygun ev sahibine karar verdikten sonra yine uygulama üzerinden mesajlaşabiliyorsunuz. Hem ücretsiz konaklama hem de yerel rehber, bir gezginin işine yarar daha ne olabilir ki! 

9 – Airbnb

9 – Airbnb

Airbnb, Türkiye de dahil olmak üzere tüm dünya ülkelerinde günlük kiralık ev ve oda bulabileceğiniz bir platform. Birkaç kişiyle yapılan seyahatlerde oldukça ekonomik bir konaklama yapmanızın yanı sıra, ev konforunu bırakmak istemeyenler için de bulunmaz bir nimet adeta. Ücretsiz bir şekilde hesap açtıktan sonra size en uygun evleri bulabilir ve ev sahipleriyle konuşup kullanıcı yorumlarına göz atabilirsiniz. 

10 – WeatherPRO

Her ne kadar hava durumu uygulamaları geniş bir çeşitliliğe sahip olsa da doğru tahminlerin, UV indeksi ve su sıcaklığı gibi ayrıntıların ulaşılabildiği uygulamaların sayısı az diyebiliriz. WeatherPRO ise tüm bu ayrıntılara ulaşabileceğiniz çok kapsamlı ve detaylı bir hava durumu uygulaması. 

Bonus: Neredekal Mobil Uygulama 

Türkiye’deki en kapsamlı otel görüntüleme sitesi olan Neredekal.com’un mobil uygulaması sayesinde gerçek kullanıcı yorumlarına göz gezdirip kalacağınız oteli bulabiliyor ve dilerseniz otel ile direkt telefon üzerinden görüşme sağlayabiliyorsunuz. Bunların yanı sıra konumunuza göre gezilecek yerler listesi görüntüleyip hem bir gezi planı oluşturabiliyor hem de yol tariflerini ulaşabiliyorsunuz. En yararlı kısmı ise gezilecek yerler hakkında editörlerimiz tarafından oluşturulan içerikler sayesinde daha gitmeden bölgeler hakkında bir hayli bilgiye sahip oluyor olmanız. 

Kaynak: https://neredekal.com/

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Gün doğumunu en iyi şekilde izleyeceğiniz 9 yer