Her gün ceviz yersek cildimizde neler olur?

Cildimizi yaptığımız bakım kadar yediklerimiz de etkiliyor. Sağlıksız besinler tüketirsek, bir süre sonra cildimizin bozulduğunu görürüz. Sağlıklı gıdalar tüketmeye başladığımızda ise yepyeni ve canlı bir elde ederiz. Cilt sağlığına iyi gelen gıdalar arasında cevizin ayrı bir yeri var. Vitamin ve mineral deposu bu küçük besin, cilt kadar genel sağlığı da olumlu yönde etkiliyor. Bu nedenle her gün düzenli olarak ceviz tüketmek çok önemli. Her gün ceviz yemenin cilde sağladığı faydaları sıraladık... /ÖZEL

28 Eylül 2021, Salı 12:15 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
CEVİZİN KALORİSİ VE BESİN DEĞERLERİ

CEVİZİN KALORİSİ VE BESİN DEĞERLERİ

Kuru yemiş olarak tüketildiği kadar yemek ve tatlıların da vazgeçilmezi olan ceviz, hem cilde hem de genel sağlığa büyük yarar sağlıyor. İçeriğindeki yararlı bileşenler nedeniyle her gün ceviz tüketmek çok önemli. 1 ceviz yaklaşık olarak 31 kaloridir.

1 adet cevizin besin değerleri ise şöyle:

  • Karbonhidrat (g) 0.48
  • Protein (g) 1.2
  • Yağ (g) 2.97
  • Lif (g) 0.34
  • Sodyum (mg) 0.1
  • Potasyum (mg) 26.15
  • Kalsiyum (mg) 3.05
  • Vitamin A (iu) 2
  • Vitamin C (mg) 0.09
  • Demir 0.16

CEVİZİN FAYDALARI

CEVİZİN FAYDALARI

Yüzde 65 oranında yağ ve yüzde 15 oranında protein içeren ceviz, beyin sağlığını geliştiriyor, kanseri önlüyor, dolaşım sistemini koruyor ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini de azaltıyor.

Tüm bunların yanı sıra ceviz güzelliğimize güzellik de katıyor. Cilde parlaklık ve gençlik katan cevizin cilde faydaları ise şu şekilde...

CEVİZİN CİLDE FAYDALARI

CEVİZİN CİLDE FAYDALARI

CEVİZ ERKEN YAŞLANMAYI ÖNLEYEBİLİR

En yüksek antioksidana sahip kuru yemiş cevizdir. Antioksidanlar açısından zengin beslenmek, güneş hasarından korunmaya yardımcı olur ve cildin erken yaşlanmasını engeller. Her gün düzenli olarak ceviz tüketerek daha genç kalabilirsiniz..

Cevizde ayrıca renk eşitsizliklerini azaltan ve yeni cilt hücrelerinin üretilmesini sağlayan B vitamini açısından da zengindir.

CİLDİ NEMLENDİRİR

CİLDİ NEMLENDİRİR

Kuru ciltler erken yaşlanmaya ve kırışıklıklara daha fazla meyillidir. Cevizdeki omega-3 yağları, cildin yağ üretimini dengeler, cildi toksinlerden arındırır. Yeteri kadar ceviz tüketmeniz, cildinizin pürüzsüz ve kırışıksız kalmasına yardımcı olur. Nemli cilt daha sağlıklı ve genç gözükür.

CİLT PROBLEMLERİNİ GİDERİR

CİLT PROBLEMLERİNİ GİDERİR

Cildi içten besleyen ceviz, içeriğindeki sağlıklı yağlar sayesinde cildin hassasiyetinin hafiflemesine yardımcı olur. Düzenli ceviz tüketimi dermatit rahatsızlığının giderilmesini de sağlar. İltihapla savaşan ceviz, cildin sivilcelerden arınmasına ve parlak kalmasına yardımcı olur.

GÖZ ALTI TORBALARINI GİDERİR

GÖZ ALTI TORBALARINI GİDERİR

Her sabah yandığınızda gözlerinizin çevresinde koyu halkalar ve şişlik görüyorsanız, ceviz tüketmeye başlamalısınız. Cevizdeki E vitamini, şişlikleri azaltırken koyu halkaların da giderilmesini sağlar. Böylece daha canlı bir görünüme kavuşursunuz.

DAHA PARLAK BİR CİLT VERİR

DAHA PARLAK BİR CİLT VERİR

Bağırsak sağlığınız kötüyse bunu ilk belli eden cildiniz olacaktır. Bağırsaklar vücudun ikinci beynidir ve genel sağlığımız kadar cildimizden de sorumludur. Her gün düzenli olarak ceviz tüketirseniz, bağırsaklarınız beslenecek ve sağlıklı bakteriler desteklenecektir. Ardından bunun karşılığını cildinizde parlaklık ce dolgunluk olarak göreceksiniz.

DAHA SAĞLIKLI SAÇ DERİSİ

DAHA SAĞLIKLI SAÇ DERİSİ

Ceviz saç derisine de fayda sağlar. İçeriğindeki antioksidanlar ve yağ asitleri saç köklerini uyarır ve saçlarınız daha hacimli, daha parlak hale gelir. Ayrıca kepek ve kaşıntıyı da saçlarınızdan uzak tutar.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yaşlanma çizgilerine "selenyum" formülü