'Her gün idam ediliyormuş gibi vücudum kasılıyor'

Abdullah Öcalan, avukatlarına yeni taşındığı cezaevinden yakındı

27 Kasım 2009, Cuma 16:31
A A
'Her gün idam ediliyormuş gibi vücudum kasılıyor'

İmralı Adası’nda çarptırıldığı ömür boyu hapis cezasını çeken  PKK'nın elebaşı Abdullah Öcalan, iki hafta önce nakledildiği İmralı Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi'ndeki yeni koğuşunu ‘ölüm çukuru’ diye niteledi. Öcalan, avukatlarına yeni koşullarından yakınırken, “Her gün idam ediliyormuşum gibi vücudumda kasılmalar oluyor” dedi.

Çeşitli cezaevlerinden PKK'lı 4 ve TİKKO üyesi 1 olmak üzere 5 mahkumla birlikte İmralı Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi’ne yerleştirilen teröristbaşı Abdullah Öcalan, avukatlarıyla geçen çarşamba günü yaptığı görüşmede içinde bulunduğu yeni koşulların olumsuzluğundan yakındı. Abdullah Öcalan'ın avukatları Cemo Tüysüz, Vedat Şengöl, Cengiz Çiçek ve Yalçın Sarıtaş’la görüşmesiyle ilgili Asrın Hukuk Bürosu'ndan yapılan yazılı açıklamada, bu koşulların olumsuzluğu dile getirildi.

Açıklamada, İmralı Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi'ne getirilen 5 mahkumla henüz görüştürülmediği belirtilen Abdullah Öcalan'ın, kaldığı 6- 7 metrekarelik koğuşu ‘ölüm çukuru’na benzettiği vurgulandı. Avukatların açıklamasında şöyle denildi:

“Öcalan içersinde banyo ve tuvaletinde bulunduğu 6-7 metrekarelik bir yerde kalıyor. Günde bir saat dar olan havalandırmaya çıkıyor. Koğuşundaki tavanda bulunan pencere ile havalandırmaya çıktığı 4- 5 adımlık bölümün üzeri sık tel örgülerle kaplı ve sadece gökyüzü görünüyor. Son günlerde nefes almakta zorlanan müvekkilimiz gece uykudan kalkmak zorunda kalıyor. Koğuşunu ‘ölüm çukuru’na benzetiyor. ‘Vücudumda idam anında yaşanan kasılmalar oluyor. Adeta her gün idam edildiğimi sanıyorum’ diyor.”
Abdullah Öcalan’a 20 günlük yeni bir hücre cezasının verildiğini de kaydeden avukatlar, ‘iyileştirme’ denilerek Öcalan'ın yeni cezaevine naklinin ‘imha ve çürütme’ politikası olduğunu ileri sürdü. Avukatlar, Öcalan'ın içinde bulunduğu durumun ‘Kürt açılımı’ için katkı sağlamayacağını ve süreci olumsuz etkileyeceğini iddia etti.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.