Her kadının jinekoloğuna danışması gereken 7 sorun

Birçok kadın herhangi bir problem yaşamadıkca jinekoloğa gitmiyor. Aslında rutin haline getirilmesi gereken ve düzenli olarak 6 ayda bir veya senede bir olarak muayene olmak gerekir. Doktora gittiğinizde bu problemleri yaşıyorsanız sormayı unutmayın.

04 Nisan 2020, Cumartesi 17:20 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Baş ağrısı, karın ağrısı ve hatta kaşıntı gibi şeyler doktorunuzun bilmesi gereken sorunlar olabilir. İşte jinekoloğunuza sormanız gereken 7 önemli konu…


Vajinal kaşıntı normal mi?

Vajinal kaşıntı normal mi?

Jinekoloğunuza sormanız gereken en önemli ve yaygın şeylerden biri vajinal kaşıntı çekip çekmediğinizle ilgilidir. Vücutta bir diyet/beslenme planı veya ilaç tedavisi ile düzeltilebilen bir PH dengesizliği çekiyor olabilirsiniz. Kaşıntı ayrıca menopoz ve menopoz öncesi vajinal kuruluk belirtisi olabilir. Bu rahatsız edici sorun hakkında doktorunuzla konuşun, böylece size yardımcı olacak bir krem veya oral destek verebilir. Ya da size yardımcı olacak diyet tavsiyeleri verebilir.


Göğüste hissedilen gerginlik ve acı neden olur?

Göğüste hissedilen gerginlik ve acı neden olur?

Meme sağlığınız kadın olarak en çok dikkat etmeniz gereken konulardan biridir. Bu konuda konuşmak için jinekoloğunuzdan daha iyi bir kişi yoktur. Ona göğüslerinizle ilgili herhangi bir ağrı, kist veya rahatsızlık hakkında soru sorduğunuzdan emin olun. Bu konuda asla eksik hiçbir şey atlamayın, çünkü sizi daha sonra bir sağlık kabusundan kurtarabilecek bir uyarı olabilir.


Nasıl korunmalıyım?

Nasıl korunmalıyım?

Henüz menopoza girmediyseniz, doğum kontrolü jinekoloğunuza her zaman sormanız gereken bir konudur. Piyasada her zaman farklı ihtiyaçlara sahip kadınlar için yapılmış yeni doğum kontrol yöntemleri vardır. Birçoğu eski formlar gibi hormon içermez ve eski versiyonlar gibi meme kanseri için riskli değildir. Doktorunuza hangi türün sizin için en iyi olduğunu sorun ve hormonlarınızı, cildinizi, cinsel ilişkinizi ve / veya kilonuzu nasıl etkilediğine dair endişelerinizi söylediğinizden emin olun.


Neden başım bu kadar çok ağrıyor?

Neden başım bu kadar çok ağrıyor?

Baş ağrısı, vücuttaki hormonal değişikliklerin veya beslenme eksikliklerinin bir işareti olabilir. Sık migren veya tekrarlayan baş ağrısı çekiyorsanız doktorunuza bunu söylediğinizden emin olun. Çoğu zaman, bu bir hormon takviyesi, doğum kontrol hapları ile tedavi edilebilir veya doktorunuz buna neden olabilecek herhangi bir gıda sorununu çözmenize yardımcı olabilir. Menopoz öncesi ve menopozun erken evrelerinde, birçok kadın baş ağrısına yol açan hormonal değişikliklere maruz kalır.


Regl döneminde neden sancı çekiyorum?

Regl döneminde neden sancı çekiyorum?

Ağır sancılı regl dönemleri birçok şeyin işareti olabilir. Vücuttaki PCOS veya diğer hormon bozukluklarının belirtileri olabileceği gibi başka sağlık sorunlarının da sebebi olabilir. Daha az sancılı ve daha düzenli hale getirmek için regl dönemlerinizi düzenlemeye yardımcı olabilecek tedaviyi doktorunuza sorun.


Neden regl olmuyorum?

Neden regl olmuyorum?

Eğer bir regl olmuyorsanız ve menopoza giremeyecek kadar gençseniz, lütfen doktorunuzla konuşun. Doktorunuzun son regl zamanını bilmesi gerekir, çünkü çok geç olmadan doğurganlık olanaklarınızı korumaya yardımcı olabilir. Fiziksel stresin belirtisi, düşük kilolu, aşırı kilolu olabilir veya hormonla ilgili birkaç farklı bozuklukla bağlantılı olabilir. Mutlaka doktorunuza sorun.


Cinsel ilişki sırasında neden acı çekiyorum?

Cinsel ilişki sırasında neden acı çekiyorum?

Cinsel olarak aktifseniz ve bundan acı çekiyorsanız, bunu özellikle doktorunuza söylemeniz gerekir. Bu utanacak bir şey değildir, ancak jinekoloğunuzun herhangi bir sağlık sorunu olmadığından emin olabilmesi için ele alınmalıdır. Doktorunuz, cinsel ilişki sırasında daha az acı hissetmenize yardımcı olmak için güvenli ve etkili bir tedavi planı bulmanıza yardımcı olabilir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (4 Nisan 2020 )