Her nefeste 4 bin çeşit zehir var! Günde bir paket sigara...

Trakya Üniversitesi (TÜ) Rektörü Prof.Dr. Erhan Tabakoğlu, sigara içenlerin her nefes sigarada 4 bin çeşit zehri soluduğunu belirterek, "Bundan da en başta akciğerler etkileniyor. En çok öldüren kanser türü akciğer kanseri. Günde 1 paket sigara içen kişi, akciğerine günde 20 kez kızgın toplu iğne batırmış kadar zarar veriyor" dedi

06 Mart 2019, Çarşamba 16:57 Son Güncelleme:
A A
Her nefeste 4 bin çeşit zehir var! Günde bir paket sigara...

TÜ Yeşilay Topluluğu tarafından İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Prof.Dr. Fehmi Yılmaz Konferans Salonu’nda "Sağlıklı Bir Nesil, Sağlıklı Bir Gelecek" söyleşisi düzenlendi.

Aynı zamanda tıp profesörü olan Rektör Prof.Dr. Erhan Tabakoğlu, programda yaptığı konuşmada, sigaraya bağlı hastalıkların en ölümcül hastalıklar olduğunu ve sigara nedeniyle her 8 saniyede bir kişinin hayatını kaybettiğini aktardı.

'HEMEN İÇİLDİĞİNDE ÖLDÜRSE KİMSE İÇMEZDİ AMA...'

Sigaranın modern çağın en önemli sorunlarından olduğunu anlatan Prof.Dr. Erhan Tabakoğlu, "Sigaradan dolayı her yıl 4 milyondan fazla kişi ölüyor. 2020 yılında erişkinlerde her üç kişiden birinin sigaraya bağlı hastalıklardan öleceği ön görülüyor. Çok korkunç bir tablo aslında. Sigara hemen içildiğinde öldürseydi kimse içmezdi ama 20-30 yıl sonra öldürüyor. İnsanlar bunun bilincine varamıyor. Bunun farkına varmak zorundayız" ifadelerini kullandı.

Sigaranın içerdiği nikotinin bağımlılığa sebep olduğunu anımsatan Tabakoğlu, sigarada; katran, tiner, amonyak, kadminyum, arsenik, aseton gibi zararlı maddelerin bulunduğuna işaret etti.

'GÜNDE 1 PAKET SİGARA İÇEN BİR KİŞİ...'

Tabakoğlu, sigaranın barındırdığı zehirli maddelerin birçok hastalığa sebep olduğunu ve sigara içen insanların yaşam süresinin kısaldığını vurgulayarak şunları söyledi:    

"Sigaradan en çok etkilenen organ akciğer. Yoğun dumana maruz kaldığı için akciğerin yapısına büyük zarar veriliyor. Her bir nefes sigarada vücuda 4 bin çeşit zehir giriyor. Bunda da en başta akciğerler etkileniyor. En çok öldüren kanser türü de akciğer kanseri. İçilen her sigarayı kor haline gelmiş bir toplu iğne gibi düşünebiliriz. Günde bir paket sigara içen bir kişi, akciğerine günde 20 kez kızgın toplu iğneyi batırmış kadar zarar veriyor. 20 yıl içen birini düşünürsek bu süre zarfında neredeyse bir akciğerini kaybeder. Her sigara içen mutlaka ömründen birkaç dakikasını sigaraya veriyor. Düzenli sigara içen biri hayatının yaklaşık 10 yılını sigaraya veriyor. Bu bütün bilimsel çalışmalarla ortaya konmuş bir durum. Bir de erken ölümlere sebep olabiliyor. Aynı zamanda hayat kalitesini de düşürüyor. Sürekli hastalıklarla boğuşmak zorunda kalınıyor."

AA


Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (1 Ocak 2020 )