'Her şey Esad'ın gitmesi için'

'Her şey Esad'ın gitmesi için'

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'yla görüşen ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Esad yönetimine baskının artırılması çağrısında bulundu

11 Ağustos 2012, Cumartesi 14:49 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Suriye konusunda temaslarda bulunmak için özel uçakla saat 04.30'da İstanbul'a geldi. ABD Dışişleri Bakanı Clinton, ilk olarak Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’yla bir araya geldi. Clinton ve Davutoğlu, görüşmenin ardından ortak bir açıklama yaptı.

Davutoğlu, kapsamlı bir görüşme yaptıklarını ifade ederek, “Annan’ın istifasından sonra diplomatik kesiklik yaşandı. Türkiye’ye gelen mülteci sayısı 55 bini aştı. Her gün 2-3 bin Suriyeli mülteci Türkiye’ye giriş yapıyor. İnsanlık trajedisine son verilmesi için kararlı adım atılmasını bekliyoruz. Katliama ‘dur’ diyecek adımlar atılması gerekiyor.

Geçiş sürecinin en kısa sürede tamamlanmasını istiyoruz. Suriye’de güç boşluğu oluşmaması konusunda mutabıkız. Halep’teki gelişmeler hepimize kaygı veriyor” diye konuştu.

Konuşmasına “PKK’nın saldırısı sonucu yaşamını yitirenlerin ailerine başsağlığı ve sabır diliyorum" diye başlayan Clinton, şunları söyledi: "Esad rejimi, muhalefet güçlendikçe zalimce saldırılar yaptı.

ABD ve Türkiye’nin birlikte ne yapabileceğini konuştuk. Suriye’ye dışarıdan baskıyı artırmamız gerekiyor. Suriyeli muhaliflere nasıl yardım edebileceğimizi konuştuk. Sığınmacılara kapılarını açan Türk halkına teşekkür ediyoruz. Türkiye sığınmacılara kucağını ve kalbini açtı.

Kimse Esad rejiminin ne zaman düşeceğini bilmiyor ama o zamanın geleceğini biliyor. Türkiye’nin PKK’yla olan mücadelesini destekliyoruz. PKK’nın Suriye’de konuşlanmasını istemiyoruz. Türkiye bir lider konumundadır.”

Clinton, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Tarabya Köşkü'nde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından ise Başbakanlık İstanbul Ofisi'nde kabul edilecek. 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER CHP, 14 parti ile bayramlaştı