Her şeye rağmen sinemaya gittik

15 Temmuz darbe girişimine ve diğer terör olaylarına rağmen sinema sektörü canlılığını koruyor. Geçen yıl 10 milyon kişi sinemaya gitti. DVD, bilet ve sponsorluklarla birlikte pazar 2 milyar lirayı geçti

03 Nisan 2017, Pazartesi 18:50
A A
Her şeye rağmen sinemaya gittik

Murat GÜLDEREN

 
Yılda 130 sinema, 50'ye yakın da dizi filminin çekildiği Türkiye'de toplam film pazarının büyüklüğü 3 milyar lirayı geçti. Hain darbe girişimi, terör olayları gibi nedenlerle geçen yıl yüzde 2 oranında daraldığı tahmin edilen Türk sinema endüstrisinin bu yıl yüzde 5'in üzerinde büyümesi öngörülüyor. Bir sinema filmi ortalama 1.5 milyon liraya, bir dizi bölümü ise 500 - 800 bin liraya çekiliyor.

10 MİLYON SEYİRCİ

 
Film Yapımcıları Meslek Birliği (FİYAB) Başkan Yardımcısı Nazif Tunç Türkiye'de yaklaşık 10 milyon sinema seyircisi olduğunu belirterek "Türkiye'nin başına gelen 15 Temmuz gibi bu zorlu süreç, AB'nin başına gelseydi orada sinema sektörü biterdi. Ki dedi.


 

DİZİLER ENGELLİYOR

 
Nazif Tunç, dizi sektörünün sinema sektörünü aşağı çektiğine de vurgu yaptı. Tunç şunları söyledi: "160 dakika dizi süresini Türkiye icat etti. Bir dizi bu kadar uzun olunca vatandaş filme doyuyor. Bu yüzden sinemaya gitmek istemiyor. Gerek de görmüyor. Bu da sinema sektörüne yeni izleyici kazandırmıyor." Son verilere göre dizi pazarının büyüklüğü ise 1 milyar TL. Bunun yaklaşık yarısı ihracattan geliyor.
 

SANAT FİLMİ SEVİLMİYOR

 
Türk sinema sektöründe alınması gereken çok yol olduğuna da dikkat çeken Tunç "Türk halkı sanatsal ve toplu
 

YASA DÜZENLENMELİ

 
Aynı zamanda film yapımcısı da olan Nazif Tunç, telif haklarıyla ilgili yasanın da acilen düzenlenmesi gerektiğini kaydetti. Tunç "Denetim yapılamadığı için her gösterilen eser sonrası oyuncular gerçek haklarını alamıyor" dedi. Tunç, yılda 250 milyon doları bulan Türk dizi ihracatlarıyla ilgili olarak da Latin Amerika'ya bile ihracat var. Süre 160 dakikayı aşınca 1 bölüm 3 bölüm olarak satılabiliyor" sözlerinde bulundu.  
 
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.