Her şeyi değiştirecek işlemci

PC satışları hızla düşmeye devam ediyor; hemen herkes bu yeni işlemcileri bekliyor!

12 Ağustos 2013, Pazartesi 18:30
A A
Her şeyi değiştirecek işlemci

Dünya çapında PC satışlarının düşmesi, gözleri PC pazarının geleceğine çevirdi.

2012'ye göre dünya çapındaki PC satışları 2013 yılında %10,9 oranında düştü. Aynı dönemde Avrupa'daki PC satışları ise neredeyse iki katı oranda azaldı. Bu düşüşe büyük oranda, Haswell işlemcili modellerin hazırlığının ve elbette Avrupa'da yaşanan ekonomik krizin neden olduğu anlaşılıyor.

Kullanıcıların artık Notebook'lara ilgi göstermemesi ve Notebook yerine hafif tabletleri tercih etmeleri de önemli bir neden. Haswell işlemcili ultrabook modellerinin ve Windows 8.1 güncellemesinin çıkmasıyla PC satışlarının artması bekleniyor. Ayrıca, Microsoft'un 2014 Nisan ayında XP'ye desteğini çekeceğini açıklaması da iş dünyasının elindeki Windows XP'li bilgisayarları güncelleyeceği ve yeni donanımlar satın alacağı beklentisini doğurdu. Dolayısıyla, satın almalarını ileriye erteleyenler de PC satışlarındaki dönemsel düşüşte etkili oldu.

PC üreticileri 2013'teki satışlarını arttırmak için yılın ikinci yarısında, yeni marketler arayışına girdiler.

Kaynak: CHIP Online

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.