Her üzerinde 'organik' yazana inanmayın! İşte organik ürünleri tanımanın ipuçları

Sağlıksız beslenme ve GDO'lu yiyeceklerin tüketilmesi nedeniyle artan sağlık sorunlarından korunmak isteyenler, organik beslenmeye yöneldi. Özellikle anne-babalar çocukları için aldıkları ürünlerde 'organik' kriterine daha da fazla dikkat ediyor. Peki organik neye denir? Organik ile doğal arasındaki fark nedir? Bir ürünün organik olup olmadığı nasıl anlaşılır? Bebekleri organik gıdalarla beslemek neden önemli? Hipp Pazarlama Müdürü Emine Arslan 7 soruda 'organik' ile ilgili bilinmesi gerekenleri anlattı

20 Mart 2019, Çarşamba 17:54 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
1-Organik neye denir, bir gıdanın organik olması için hangi koşullarda yetiştirilmesi lazım?

1-Organik neye denir, bir gıdanın organik olması için hangi koşullarda yetiştirilmesi lazım?

Yetiştirilmesinde ve işlenmesinde, genetik mühendisliğin (GDO içermez), yapay ve benzeri gübrelerin, böcek ilaçlarının, yabani ot ve mantar öldürücü ilaçlarının, büyütme düzenleyicilerinin, hormonların, antibiyotiklerin, koruyucuların, renklendiricilerin, katkı maddelerinin, kimyasal kaplama ve parlatıcı maddelerinin ve kimyasal ambalaj malzemelerinin kullanılmadığı gıda maddelerine organik gıda denir. Organik gıdalar, bitkisel ve hayvansal gıdaları içerir.

2-Doğal ve organik arasındaki fark nedir?

2-Doğal ve organik arasındaki fark nedir?

Doğal ürünlerde, organik ürünlerde olduğu gibi yetiştirilmesinden işlenmesine kadar geçen her aşamada kurallar yoktur. Doğal ürün hiçbir işlem yapılmadan, hiçbir şart aranmadan topraktan geldiği gibi kullanılan üründür. Bir denetime ve sertifikaya gereksinim yoktur. Hormon, GDO, renklendirici, koruyucu , antibiyotik içerme riski her zaman vardır.

3-Markette satılan bazı ürünlerin üzerinde organik yazıyor. Bu bilgiye ne kadar güvenebiliriz?

3-Markette satılan bazı ürünlerin üzerinde organik yazıyor. Bu bilgiye ne kadar güvenebiliriz?

Bir ürünün organik olduğunu gösteren birtakım logolar vardır. Bunlardan bir tanesi denetim kuruluşlarının logosu (logosu ile müteşebbis numarası ya da ürün sertifika numarası), T.C. Organik Tarım Logosu ve ithal ürünlerde Avrupa Birliği organik tarım logosu mutlaka olmalıdır. Yani sadece üzerinde "organik ürün" yazması, organik olduğunu göstermez.

4-Organik olmayan gıdaların içeriklerinde vücut için zararlı olan hangi maddeler bulunur?

4-Organik olmayan gıdaların içeriklerinde vücut için zararlı olan hangi maddeler bulunur?

Genetiği değiştirilmiş organizma yani GDO, antibiyotikler, pestisidler, katkı maddeleri, renklendirici ve koruyucu, kimyasallar.

5-Bebekleri organik gıdalarla beslemek neden önemli?

5-Bebekleri organik gıdalarla beslemek neden önemli?

İnsanlar ve hayvanlar henüz rahimde cenin halindeyken bile insan yapımı birçok kimyasala maruz kalırlar. Yiyecek ve içeceklere çeşitli yollarla bulaşmış zararlı mikroorganizmalar, ağır metaller, böcek ve yabani bitkilerle mücadelede kullanılan zirai ilaçlar, işlenmiş gıdalardaki zararlı katkı maddeleri, gıda da kullanılması sakıncalı ambalaj materyalleri ile gıdaya bulaşan zararlı maddeler ve hormonlar gebelikte ve emzirme döneminde anne yolu ile bebeğe geçer. Bu nedenle daha hamileliğin başından itibaren tüketilen yiyecekler anne ama daha da önemlisi bebek için çok önemlidir. Bu dönemdeki annenin beslenme şekli çocuğun ileriki yaşamındaki sağlık sorunlarının da temelini oluşturacak kadar etkili olabilmektedir. İlave olarak bağışıklığın en önemli olduğu 0-3 yaş arasında bu zararlı maddelerden mümkün olduğu kadar uzak durulmalıdır.

6-Kimyasal içeriklere sahip gıdalarla beslenmek ne gibi sorunlara yol açabilir?

6-Kimyasal içeriklere sahip gıdalarla beslenmek ne gibi sorunlara yol açabilir?

Yapılan araştırmalar kimyasal madde üretiminin 400 milyon ton civarına ulaştığını belirlemiş ve çeşitli araştırmalar ile insan vücudunda 300'den fazla kimyasal bulunduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu kimyasallardan bazıları insan ve hayvan vücudunda birikirken bazıları da hormon sistemine ciddi zararlar vermektedir. Hormon sisteminin bozulması üreme ile birlikte vücut gelişimini ve davranışları da etkilerken bu kimyasalların doğuştan gelen sakatlıklar, bazı kanser türleri ve çocukların bağışıklık sistemi rahatsızlıkları ile de ilişkili olduğu düşünülmektedir.

7-Organik gıdalar hakkındaki en büyük eleştirilerden biri, daha pahalı olması. Bu ne kadar  doğru?

7-Organik gıdalar hakkındaki en büyük eleştirilerden biri, daha pahalı olması. Bu ne kadar doğru?

Tarladan tohuma tohumdan toplama yöntemlerine hatta son ürüne kadar her aşamada kontrol gerektirdiği için organik olmayan (konvansiyonel) ürüne göre daha maliyetli ve uzun bir süreç gerektirir. Bunun dışında üretimle ilgilenen departmanın mutlaka eğitimli olması gerekir. Sonuç olarak ortalamada hammadde olarak yüzde 15 ila 20 daha pahalıdır.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Diş teli ve ortodontik tedavi hakkında bilinmeyenler