Her yaşta sosyal çevre, arkadaş ve sevgili bulmanın 10 yolu

İnsanlar kimi zaman arkadaş edinmekte zorlanabilir. Kısıtlı sosyal çevre, ekonomik nedenler, belki de vardiyalı çalışma sistemi arkadaş edinmeyi zorlaştırabilir. Sürekli evden çalışanlar sosyal olarak izole hale gelebilir. Vardiya sistemi ile çalışıyorsanız, herkesin arkadaşlarıyla olduğu vakitlerde siz çalışırsınız. Bir de belli bir yaşa geldikten sonra hayatınıza yeni insanlar katmakta zorlanıyor olabilirsiniz. Özellikle de orta yaşlarda yeni insanlar edinmek zorlaşır. Ancak hepsinin bir çözümü var!

05 Kasım 2021, Cuma 18:07 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Arkadaşlık, insan deneyiminin önemli bir parçası. Güçlü sosyal desteğin benlik saygısını artırabileceğini, kaygıyı azaltabileceğini ve genel sağlığı iyileştirebileceğini gösteren çok sayıda çalışma bulunuyor. Hatta bazı araştırmalar, arkadaşlığın sağlığın için en iyi ilaç olduğunu söylüyor.

45 yaş ve üstü yetişkinlerin üçte birinden fazlası kendini yalnız hissediyor ve 65 yaş üstü yetişkinlerin yaklaşık dörtte biri sosyal olarak izole edilmiş durumda. 

Yalnızlık uzun zamandır ruh sağlığındaki düşüşle ilişkilendirilirken, bunama, kalp hastalığı ve felç riskini de artırıyor.

Psikoterapi Uzmanı Tina B. Tessina" bazı insanlar, okulda veya kolejde edindikleri arkadaşların ötesine asla ilerlemezler veya aile üyelerine bağlı kalırlar. Ancak yaşlandıkça, eski okul arkadaşlarımız uzaklaşabilir, insanlar gidebilir ve arkadaşlık çevreleri azalabilir" diyor. Kaliteli arkadaşlar bulmak her yaşta bir zordur, ancak yetişkinlerin daha zor zamanları olabilir. 

Sosyal çevrelerinizi güçlendirmekte zorlanıyorsanız, her yaşta arkadaş edinmek için bu 10 ipucunu deneyin.

1. Hobiler edinin

1. Hobiler edinin

Her zaman sahip olduğunuz bir ilgi veya öğrenmek istediğiniz bir hobiniz var mı? Hobiler, gündelik hayatın telaşında genellikle listenin en altlarına iner. Ancak benzer ilgi alanlarına sahip başkalarıyla tanışmak için yararlı bir araç olabilirler.

Sosyal Hizmet Uzmanı Paige Harnish, "Hoşunuza giden şeylerle yeniden bağlantı kurmak önemlidir ve bunu yapmak organik olarak yeni arkadaşlıklar kurmanın en kolay yoludur” diyor .

Resim dersleri ile sanat becerilerinizi geliştirebilir, grup egzersiz derslerine katılarak endorfin seviyenizi artırabilirsiniz. Önünüzde ahşap boyama kursundan kitap kulüplerine kadar sonsuz fırsat var. Genel mutluluğunuzu zenginleştirebilecek ve arkadaşlıklara kolay bir yol sağlayabilecek hobiler için zaman ayırırsanız, yeni insanlarla tanışmanız kolaylaşır.

2. İlk hareketi yapmaktan korkmayın!

2. İlk hareketi yapmaktan korkmayın!

Elinizde o an herhangi bir şey yoksa ne kaybedersiniz?

Çıkma teklifi etmek veya yeni arkadaşlıklar bulmak için şansınızı denemeniz ve kendinizi ortaya koymanız gerekiyor.

Biriyle sohbet etmek veya onu bir geziye davet etmek için inisiyatif almak ilk başta zor gelebilir. Reddedilme korkusunun sizi ilk hareketi yapmaktan ve birini tanımaya ilgi göstermekten alıkoymasına izin vermeyin.

Davetiniz reddedilirse veya güçlü bir bağlantınız olmadığını fark ederseniz, bunu kişisel algılamayın. 

Psikoterapist Arlene B. Englander, “Bu riski alacak cesarete sahip olduğunuz için kendinizi tebrik edin. Bir nefes alın ve uygun hissettiğinizde başka biriyle tekrar deneyin” diyor.

3. Bir topluluğa veya gönüllü gruba katılın

3. Bir topluluğa veya gönüllü gruba katılın

Psikolog Jessica Tappana, sık görüşmenin ve ortak ilgilerin arkadaşlıkları besleyen iki ana unsur olduğunu belirtiyor. Bu nedenle siz de aynı insan grubunu düzenli olarak görme fırsatlarını araştırın. Doğal gelişiminde ortak ilgi alanları ve değerlere sahip insanlar sık görüştüğünde çok daha kolay yakınlaşıyor.

Topluluk grupları ve gönüllü programları, zamanla doğal bir uyum sağlayan tutarlı bir rutin oluşturmanızı sağlayabilir. Kendi yaşıtlarınızın da olduğu gruplarda daha derin arkadaşlıklar kurma fırsatınız olur. Üstelik bir yandan da istediğiniz konu ile ilgilenebilirsiniz.

Birçok şehirde halka ücretsiz olan halk eğitim merkezileri, belediyelerin ücretsiz kurs olanakları bulunuyor. Bu fırsatları kullanın.

Bir diğer taraftan fiziksel veya maddi olarak gücünüz varsa veya ihtiyacı olanlarla paylaşabileceğiniz yetenekleriniz varsa, gönüllü yardım kuruluşlarında yer alabilirsiniz. Kimsesiz çocuklar için okuma grupları, gönüllülük esasına dayanan dernekler, yardım kuruluşları yeni insanlar tanımak için bir fırsat.

Üstelik bu tür organizasyonlarda sadece maddi değil, manevi desteklere de ihtiyaç olabiliyor. Bu nedenle yeterli maddi gücüm yok demeyin. Mutlaka bir yerinden yakalayacaksınız.

4. Açık fikirli olun!

4. Açık fikirli olun!

Kimse yargılanmaktan hoşlanmaz. Psikiyatrist Dr. Rashimi Parmar yeni insanlarla tanışırken potansiyel bir arkadaşlık açık fikirli olmanız gerektiğini ifade ediyor ve şunu ekliyor:

İlişkilerinizde daha bağışlayıcı ve esnek olmaya çalışın ve kişiye sizi geliştirmesi için daha fazla zaman verin. Küçük kusurları veya farklılıkları görmezden gelirken kişinin olumlu yönlerine daha fazla odaklanın.

Size benzeyen insanlarla daha rahat hissettiğinizi düşünseniz de farklı ilgi alanlarına sahip insanları görmezden gelmeyin. Tarapist Saba Harouni Lurie bu konu hakkında şöyle diyor:

Bazen en çok benzediğimiz insanlara yöneliyoruz, ancak farklılıklardan çok fazla zenginlik gelebilir.

5. Özsaygı ve özşevkat üzerine çalışın!

5. Özsaygı ve özşevkat üzerine çalışın!

Söylemek yapmaktan daha kolay olabilir, ancak güveninizi geliştirmek, arkadaşlıklar bulmakta size çok yardımcı olabilir, inanın!

  • Düzenli olarak öz-şefkat ve kendi kendine olumlama çalışmaları insanlarda olumlu gelişmelere kapı açar.
  • Kendinize olan güveninizi geliştirirken, bunu öz farkındalık oluşturmak için bir fırsat olarak kullanın.
  • Kendinize hayatınızda ne tür ilişkiler olmasını istediğinizi sorun ve bir arkadaşlığa hangi nitelikleri getirdiğinizi keşfedin. 
  • Kendinizi daha iyi anlamak, aradığınız ilişkiye uyan insanları kendinize çekmenize ve artık istemediğiniz türde arkadaşlıkları ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir.

6. Alma-verme dengesine dikkat edin

6. Alma-verme dengesine dikkat edin

Arkadaşlık iki yönlü bir yoldur. Sağlıklı arkadaşlıklarda her iki tarafın da ilişkiye yatırım yapması gerekir.

Karşılıklılık, birinin bir arkadaşlığa ne kadar değer verdiğini gösteren güvenilir bir ölçü olabilir.

Birini konuşmaya veya bir şey yapmaya davet ettiğinizde, daveti kabul ederler mi? Onlara bir soru sorduğunuzda, cevap veriyorlar ve sohbete kendi sorgularıyla devam ediyorlar mı? İlişki tek taraflıysa, bu kişiler doğru kişiler olmayabilir..

“Ver ve al” ilişkisinde, tamamen alan olmak da istemezsiniz. Arkadaşlığınızı birinden yararlanmak için bir fırsat olarak kullanmayın. 

Sürekli kendinden bahseden bir arkadaşsanız, arkadaşlığa başladığınız kişiye soru sormanın ve aktif olarak dinlemenin de farkında olun.

7. Yeni arkadaşlıklar için yer ve zaman yaratın

7. Yeni arkadaşlıklar için yer ve zaman yaratın

Bir arkadaşlık kurmak çaba gerektirir, ancak bir kez o arkadaşlığa sahip olduktan sonra onu sürdürmek zaman ve kaynak gerektirir. 

Zaman, enerji ve finans kaynaklarınızı serbest bırakın, böylece bir kısmını kaliteli arkadaşlıklara yatırabilirsiniz.

Kendinizi meşgul etmek ve birlikte vakit geçirmek için zamanınız olmadığını fark ederseniz, bir ilişki kurmak zordur. 

Yoğun bir programınız varsa ve günün sonunda kendinizi yorgun hissediyorsanız, günlük programınıza öncelik vermeniz ve hafta sonları bu hedefe biraz zaman ayırmanız gerekebilir.

Yaşam koşulları ortaya çıkarken, arkadaşlık için zaman ayırmanız uzun vadede sağlığınıza ve mutluluğunuza fayda sağlayacaktır.

8. Zaten tanıdığınız insanlara tekrar bakın!

8. Zaten tanıdığınız insanlara tekrar bakın!

Arkadaş arayışı korkutucu gelebilir ve kendinizi sıfırdan başlıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Yeni arkadaşlar edinirken, zaten tanıdığınız insanları da unutmayın.

İşte, mahallenizde, okulunuzda, hatta kendi çocuğunuzun okulunda veya başka bir yerde arkadaşlık kurabileceğiniz tanıdıklarınız var mı? 

Eğer hoşunuza giden birileri aklınıza geliyorsa onlara ulaşmaya çalışın. Mevcut bir ilişkiyi güçlendirmek için çaba gösterin ve sizi nereye götürdüğünü görün.

9. İnternet'in imkanlarından yararlanın!

9. İnternet'in imkanlarından yararlanın!

Koronavirüs sonrası toplum, uzaktan çalışmaya ve ilişkileri online ortamda yaşamaya başladı.

Ancak İnternet üzerinden iletişim kurmak aslında o kadar da korkutusu değil. Dijital bağlantılardan şaşırtıcı miktarda arkadaş kaynaklı mutluluk gelebilir.,

Ortak ilgi alanlarına sahip Facebook gruplarında inanamayacağınız kadar çok insanla tanışabilir, aralarından bazıları ile çok yakın olabilirsiniz

Çevrimiçi toplulukların yüz yüze arkadaşlıklara da dönüşebileceğini unutmayın ve Facebook gibi mecralarda yerel gruplar bulmayı deneyin.

10. Gerekirse yardım alın, bundan çekinmeyin!

10. Gerekirse yardım alın, bundan çekinmeyin!

Arkadaşlık arayışınız sırasında sıkışmış hissettiğinizi veya çok fazla duygu ile mücadele ettiğinizi fark ederseniz, destek için bir akıl sağlığı danışmanına ulaşmayı düşünün. 

Bazen arkadaş veya sevgili bulmaktan önce ele alınması gereken depresyon, anksiyete veya travma gibi gibi derinlere yerleşmiş sorunlarınız olabilir.

Depresyon gibi durumlar sosyal izolasyonu tetikleyebilirken, kaygı sosyal aktivitelere katılma konusunda korkulara neden olabilir.

Cesaretiniz kırılmış veya yalnız hissediyorsanız, hazır değilseniz çeşitli stratejiler üzerinde çalışmak iyi olabilir. Gerekirse bir profesyonelden destek alabilirsiniz.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Araştırmalar kanıtladı. Kadınlar erkeklerden daha duygusal değil