Her yaşta genç kalmanın sırrı ortaya çıktı

İlerleyen yaşa rağmen genç görünmek her insanın hayalidir. Özellikle 30'lu yaşlardan sonra yaşlılığın belirtileri daha çok ortaya çıkıyor. Bu yaşlardan sonra kemik, kas ve yağ dokularında hacim ve ciltte elastikiyet kayıpları yaşanıyor. Medikal Estetik Hekimi Dr. Kemali Güneş, genç kalmayı başarmanın yolunun ilk olarak yaşam tarzınıza dikkat etmekten geçtiğini, diğer yandan teknolojiyle birlikte sürekli gelişen medikal estetik tedavileri ile yaşınızı geriden takip edebilmenin mümkün olduğunu söyledi. Gelin her yaşta genç kalmanın sırlarına birlikte bakalım...

10 Mayıs 2021, Pazartesi 14:39 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1- SU İÇMEYİ İHMAL ETMEYİN

1- SU İÇMEYİ İHMAL ETMEYİN

Bol su içmek kuralların başında geliyor. Yaşlanan cilt ile genç cilt arasındaki en önemli fark, su eksikliğidir. Su hayat kaynağıdır! Günde en az 1,5 litre su içilmesi cildin yaşlanmasını geciktirirken, sağlık ve enerjinizde de büyük ilerleme sağlar. Sindirim problemlerinin önüne geçen düzenli ve yeterli su tüketimi, kalbin daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. 

2- DOĞRU BESLENİN, EGZERSİZ YAPIN

2- DOĞRU BESLENİN, EGZERSİZ YAPIN

Beslenme ve egzersiz ikilisi sağlıklı yaşlanmada vazgeçilmezdir. Zihinsel ve fiziksel yönden esneklik kazanmanızı sağlayan egzersizlerle yıllara meydan okuyabilirsiniz. Anti-aging, tükettiklerinizle başlar. Sağlıklı yağlar açısından zayıf bir diyetiniz varsa, yeterince protein almıyorsanız vaktinden önce yaşlanırsınız. Şekeri azaltın; şeker molekülleri kolajen liflerine bağlanarak liflerin esnekliklerinin azalmasına, cildin yaşlanmasına neden olur.

3- UYKUNUZU ALIN

3- UYKUNUZU ALIN

Sabah erken kalkın ve en az 7 saatlik bir uyku için vakit ayırın. Uykuda hücrelerin tamir mekanizması çalışır. Uyku sırasında gençlik hormonu, ayrıca cilt ve savunma sisteminizi güçlendiren melatonin salınır. 

4- GÜNEŞTEN KORUNUN

4- GÜNEŞTEN KORUNUN

Doğrudan güneşin zararlı ışınlarından kaçının ve mutlaka koruyucu kullanın. En etkili anti-aging önlemlerden biri de düzenli olarak güneş koruyucu kullanmaktır. Güneş, ultraviyole etkisi ile cildimize zarar veren, daha erken kırışmamıza ve cildimizde leke oluşumuna neden olur. Hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı koruma etkisi olan bir güneş koruyucu kullanmalısınız.

5- SİGARA VE ALKOLDEN UZAK DURUN

5- SİGARA VE ALKOLDEN UZAK DURUN

Sigara içmek, vücudunuza ve cildinize yapabileceğiniz en kötü şeylerden biridir. Kolajen kırılmasına ve kırışıklık oluşumuna neden olur. Sigara içmek ayrıca ciltteki su miktarını azaltarak cilde kuru ve mat bir görünüm verir. Uzun süre ve fazla miktarda alkol kullanımı, damarlarının sürekli olarak genişlemesine ve büyümesine yol açar. Bu da yüzünde kızarıklığa ve şişkinliklere sebep olabilir. Doğal renk tonunun kaybolması, kalıcı ve yamalı kızarıklıklar uzun vadeli etkiler arasında.

6- CİLT BAKIMINA ERKEN BAŞLAYIN

6- CİLT BAKIMINA ERKEN BAŞLAYIN

Cilt bakımı hakkında doğru bilinen yanlışlardan biri de gençlikte hafif bir nemlendirici dışında bir şey kullanılmaması gerektiğidir. Tam aksine, cilt hücrelerini antioksidanlar, vitaminler ve aminoasitlerle ne kadar erken korumaya başlarsanız o kadar iyi.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kırışıklıklara karşı savaşan 6 doğal yağ