Her zaman pahalı olmak zorunda değil! 6 adımda etkili cilt bakımı

Cilt bakımı, her zaman karmaşık ya da pahalı olmak zorunda değil. Son derece basit yöntemlerle de cildinizi koruyabilir ve iyileştirebilirsiniz. Günlük cilt bakım rutininizi 6 etkili adımda düzenleyebilir, daha genç ve sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.

22 Haziran 2021, Salı 15:06 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Çok fazla cilt bakım ürünü satın alıp kullanmanın daha etkili olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak az ürün her zaman daha iyidir. Karmaşık cilt bakım rutininizi bir kenara bırakın ve 6 basit adımda etkili bir bakıma hazır olun. Kullandığınız ürünlerin cilt tipinize uygun olması son derece önemli. İşte yapmanız gerekenler...

1- SABAHLARI YÜZÜNÜZÜ YIKAYIN

Herkes güne yüzünü yıkayarak başlamalı. Yüzünüzü yıkamak yalnızca cildinizi kirden arındırıp gözeneklerinizi açmakla kalmaz, ayrıca uygun asitleri olan bir yüz temizleyici kullandığınız zaman cildiniz tedavi olabilir ve kullanacağınız diğer ürünlerin daha etkili olmasını sağlayabilirsiniz.

Makyaj temizleme mendillerini olabildiğince az kullanın. Cildinizi suyla temizlemek daha önemli.

2- PEELING YAPIN

Mutlaka cilt tipinize uygun bir peeling alın. Ciltteki ölü deriyi arındırmak ve hücreleri canlandırmak, yenilenmiş ve canlı bir cilt için peeling son derece önemli.

Cilt tipinize göre alacağınız peeling asit ya da retinol içerebilir.

3- TONİK

Cildinizi yormayacak bir tonik edinmekte fayda var. Alfa ve beta hidroksi asit içeren tonikler cildi parlatır, gözeneklerdeki tıkanmaları önler ve ölü hücreleri arındırır.

4- ANTİOKSİDAN

Antioksidanlar sadece yiyecek olarak değil, cilt bakımında da son derece etkilidirler.

Antioksidanlar, cildin yaşlanmasına neden olan çevresel faktörlerden DNA'mızı korur.

C vitaminindeki L- askorbik asit kolajeni korur ve yeniden oluşmalarını sağlar.

5- SPF

Güneşin zararlı ışınlarına karşı SPF (güneş koruyucu) son derece etkilidir. Ayrıca cilt kanserini de önler. En az SPF 30 faktörlü güneş kremi kullanmalısınız. Bu sayede erken yaşlanmanın ve pigmentasyonun önüne geçmiş olursunuz.

6- RETİNOL

Geceleri retinol içeren kremler kullanmak, kolajen oluşumunu tetikler, hücreleri yeniler ve gözenekleri açar. Daha güçlü bir cilde sahip olursunuz, sivilcelerden kurtulabilir, renk düzensizliklerini giderebilirsiniz .

Geceleri cilt kendini yenilediği için retinol içeren ürünler geceleri kullanılmalıdır.

CİLT BAKIMINDA BUNLARA DİKKAT!

CİLT BAKIMINDA BUNLARA DİKKAT!

  • Cildinizin tamamını nemlendiriciyle kaplamanız son derece yanlış. Eğer aşırı kuru bir cildiniz yoksa ve cilt hastalığınız da yoksa, yoğun olarak krem kullanmanız cildinizi daha da kötüleştirebilir.
  • Cildinizde yağ kullanmanız, enfeksiyon ve tıkanıklığa neden olabilir.
  • Cildi nem üretmesi için uyaran topikal ürünlerden sakınmalısınız.
  • Cilt tipinize uymayan kağıt yüz maskeleri de cildinizde tahrişe neden olabilir. Kuru ciltleri daha da kötü yapabilir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bektaşi üzümü (Amla yağı) saç dökülmesine karşı birebir