Herkese 'Darbeci' dediler, kendileri darbeci çıktılar

Herkese 'Darbeci' dediler, kendileri darbeci çıktılar

17 Temmuz 2016, Pazar 11:58
A A
Herkese 'Darbeci' dediler, kendileri darbeci çıktılar

Fethullah Gülen cemaati ‘Ergenekon’ ve ‘Balyoz’ ile yüzlerce Atatürkçü subayı ‘Darbeci’ iftirasıyla hapse attırdı.

Bu kumpasın başında olan; eski Hava Kuvvetleri Komutanı YAŞ üyesi Org. Akın Öztürk, Genelkurmay eski Adli Müşaviri Albay Muharrem Köse ve Savcı Albay Oğuz Akkuş önceki geceki darbe girişiminin de liderleri çıktı.

Kumpasçılar uydurdukları ‘Balyoz Darbe Planı’nda ne dedilerse önceki gece onları aynen uyguladılar:

* Jetlerle şehirlerin üzerinde uçtular.

* Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni ve kamu binalarını bombaladılar.

* Kendi silah arkadaşlarına ve polislere ateş açtılar.

* Sokağa çıkan kendi vatandaşlarını öldürdüler.

* Birçok devlet görevlisini rehin aldılar.

* Medyanın önde gelen kuruluşlarını bastılar.

161 ŞEHİT

* Darbe girişimi sırasında 41’i polis, 2’si asker 161 kişi şehit düştü.

* 1440 kişi yaralandı.

* 104 darbeci öldürüldü.

* 2839 TSK mensubu halen gözaltında.

* İlk anda 5 general, 29 albay görevden uzaklaştırıldı.

* Darbecilerin rehin aldığı kuvvet komutanlarının tümü kurtarıldı.

* Darbenin merkez üssü Ankara Akıncı Ana Jet Üssü’ydü.

* Darbecilere yönelik operasyonlar dün gece bitti.

KALKIŞMANIN PERDE ARKASI

Haberin devamı için ikinci sayfaya geçiniz

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na getirilecek olan Org. Bilgin Balanlı, 2011’de kumpasla hapse attırıldı. Yerine cemaatçi general Akın Öztürk komutan oldu ve 3 yılda kilit noktalara cemaatçileri doldurdu. Önceki gece girişilen Hava Kuvvetleri merkezli darbenin kadroları işte böyle hazırlandı.

KRİTİK GÖREVİ KAYBETTİLER

Genelkurmay Adli Müşaviri Albay Muharrem Köse, Atatürkçü subaylara yönelik kumpası yönetti. Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar, Köse’yi 5 Mart’ta görevden aldı. Bu kritik görevi kaybeden cemaat ordudan tasfiye edileceğini anladı. Bu da önceki geceki darbe girişiminin düğmesine basılmasına neden oldu.

HEPSİ GÖZALTINA ALINACAKTI

Cemaatçi subaylar, İzmir Savcısı’nın başlattığı soruşturma kapsamında 16 Temmuz’da gözaltına alınacaklardı. Bunu öğrendikleri için darbe planını olgunlaştıramadan önceki gece harekete geçtiler. Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar’ı makamında rehin aldılar. Genelkurmay’ı ele geçirdiler.

DÜĞÜNE BASKIN

Darbeciler, Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Abidin Ünal’ın kızının İstanbul Moda Deniz Kulübü’ndeki düğününü helikopterle gelip önceki gece bastılar. Abidin Ünal’ı ve düğündeki üst düzey havacı komutanları götürdüler. Aynı anda Boğaz köprülerini kapattılar. Şehirlerin üzerinde F-16’lar uzun süre uçabilsin diye havada yakıt ikmali yapılması için tanker uçaklar da hazırlanmıştı.

TAMAMI İÇİN YAKALAMA KARARI ÇIKARILDI | 2745 HAKİM GÖREVDEN ALINDI

YÜKSEK MAHKEMEDEN 2 GÖZALTI

Ankara Savcılığı, darbe girişimi sonrası cemaatçi hakim ve savcılara yönelik operasyon başlattı. Anayasa Mahkemesi Üyesi Alparslan Altan ve Erdal Tezcan darbeci Gülen cemaatine üye oldukları iddiasıyla gözaltına alındı. Bu seviyede iki hakim tarihte ilk kez gözaltına alınıyor. Alparslan Altan 2010 ve Erdal Tezcan 2011’den beri mahkeme üyesiydi.

HER 5 HAKİM-SAVCIDAN 1'İ GİTTİ

Savcılık, 193 yüksek yargı hakimi hakkında cemaat üyesi olduğu gerekçesiyle yakalama kararı çıkardı. Bunlardan 140’ı Yargıtay, 48’i Danıştay, 5’i Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyesi. HSYK, 2 bin 745 hakim ve savcıyı açığa aldı. Hepsi için yakalama kararı çıkarıldı. Başka bir deyişle; Her 5 hakim ve savcıdan 1’i artık görevde değil.

 

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.