Herkesin bildiği ‘Yine aylardan kasım’ şarkısının yazarı bakın kim çıktı! Gerçek mesleğine inanamayacaksınız

Kasım ayının gelmesiyle ‘Yine aylardan kasım’ şarkısı son günlerde en çok dinlenen ve söylenen parçalar arasına girdi. Sözleri ve müziği ile akıllarda kalan ve pek çok farklı sanatçı tarafından defalarca seslendirilen şarkının yazarı İskender Türsen’in asıl mesleği ise duyanları çok şaşırttı…

02 Kasım 2021, Salı 17:23 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İskender Türsen, ‘Yine aylardan Kasım’ ve ‘Tiryakinim’ isimli çok bilinen şarkıların söz yazarlığının yanı sıra, Rafet El Roman ve Ayten Alpman gibi birçok ünlünün albümüne söz ve beste verdi. 

1995 yılında kurulan Tual, İskender Türsen, Göksel Öncan ve Sezi Çeşitli Ertuğrul Perşembe ve Mahmut Perşembe ile Türk Pop-Rock müzik grubu olarak müzik hayatına adım attı. Grup 1997 yılında kendi isimleriyle aynı adı taşıyan “Tual” albümünü çıkardı.

İlerleyen yıllarda grup dillerden düşmeyen “Kasım” şarkısıyla birlikte Hepsi Boş, Pencere, Karanfiller, Acının öyküsü, Alyans, Selvinaz, Ayrılık, Tiryakinim, Deliriyorum gibi başarılı şarkılara imza attı.

Grubun şarkılarının bestecisi ve söz yazarı olan İskender Türsen ise tüm bu müzik çalışmalarının yanı sıra çok önemli bir alanda da çalışmalarına devam etti. Lisans eğitimini Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamlayan İskender Türsen, uzun yıllar doktorluk mesleğini de icra etti. 

Bir dönem Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde doktor olarak görev yapan İskender Türsen, aktif müzik çalışmalarının olduğu dönemlerde doktorlukla müziği birlikte götürdüğünü, bundan büyük keyif aldığını ifade etti.

Türsen, verdiği röportajda, "Doktorluğu hiç bırakmadım, müzik ve doktorluk hiç birbirini rahatsız etmedi, birbirlerini besledi. Müzikten para kazanmak yerine hekimlikten kazanıp, müziği devam ettirmek daha uygundu. Tıp fakültesinde okurken geceleri bir yerlerde çalıyordum, tıp ağır ama konuları zevkli. Kariyer yapma açısından müzik belki engelledi ama ikisi bir arada hoşluk verdi, sıkmadı." ifadelerini kullanmıştı.

2000 yılının başlarında hipnoz ile ilgilenmeye başlayan ve yaklaşık 10 yıl kendi merkezinde, danışanlarına hipnoz uygulamaları yapan İskender Türsen, Klinik Uygulamalı Hipnoz Derneği yönetim kurulu üyesi ve bir süredir Sağlık Bakanlığı Onaylı Hipnoz Uygulama Sertifikası Eğitimi eğitmenliği yapıyor. 

İskender Türsen’in hala yer aldığı Grup Tual en son 2020 yılında “Nafile” isimli single ile müzik piyasasında yer aldı. 

İSKENDER TÜRSEN KİMDİR, KAÇ YAŞINDA VE NERELİ?

6 Kasım 1962 tarihinde İzmir'de dünyaya gelen İzzet İskender Timur Türsen müziğe babasının aldığı gitar ile başladı. Diğer yandan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitirerek tıp doktoru olan başarılı isim, il kurulduğundan bu yana Tual grubu ile çalıştı ve gitar ve bas gitar çalıp grubun solistliğini yaptı.

“Kasım”, “Pencere”, “Tiryakinim”, “Hanımeli”, “Deliriyorum”, “İkimiz”, “Tual”, “Yalınayak” gibi birçok şarkının bestecisi ve söz yazarıdır. Ayrıca Rafet El Roman'ın birçok albümüne, Ayten Alpman'a son albümü için beste ve söz verdi. 2009 yılında Hülya Avşar, İskender Türsen'in “Tiryakinim” adlı şarkısının yeniden yorumladı. 2012 yılında obezite ile mücadele adına İzmir'deki okullarda teneffüslerde çalınması için “Mutluluk Harakette” isimli bir şarkı yazdı. 

2018 yılında Koray Avcı, müzisyenin “Kasım” şarkısını “Senin İçin Değer” albümünde yeniden seslendirdi. Tual grubunun 2019 yılında çıkardığı 4 parçadan oluşan “Sakin Şehrin Işıkları” albümü ile grubun 2020 yılında çıkardığı, “Nafile” adlı single çalışmasının söz ve müziği yine İskender Türsen'e aitti. Türsen, evli ve bir çocuk babasıdır.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ekranlarda fırtınalar estiren Yargı’da büyük sürpriz! Ceylin ve Ilgaz evlendi!