'Heteroseksüel kadın yoktur' iddiası tartışma yarattı

İngiltere'da kadın cinselliği üzerine yapılan bir araştırmanın sonuçları şimdiden tartışma yaratmış gibi görünüyor. Essex Üniversitesi'nin çalışmasına göre, kadınlar ya biseksüel (her iki cinse de ilgi duyan) ya da 'eşcinsel' oluyor ama kesinlikle 'heteroseksüel' (karşı cinse ilgi duyan) olmuyor

06 Kasım 2015, Cuma 15:03
A A
'Heteroseksüel kadın yoktur' iddiası tartışma yarattı

POSTA.COM.TR
Essex Üniversitesi uzmanları tarafından yürütülen araştırmada, bir grup kadına, seksi kadın ve erkekleri içeren video klipler izletildi. İzleme sırasında, deneye katılanların gözbebeklerindeki büyüme oranları kayıt altına alındı; videolardan sonra da kadınlara neler hissettikleri soruldu.

'SADECE ERKEKLERE İLGİ DUYARIM' DİYENLER DE KADINLARDAN ETKİLENDİ


Deney öncesinde 'Sadece erkeklere ilgi duyarım' diyen, yani heteroseksüel olduklarını belirten kadınların, her iki cinsten de tahrik oldukları ortaya çıktı. Deney öncesinde lezbiyen olduğunu belirten kadınların da, videolardaki hemcinslerine karşı, diğerlerinden çok daha güçlü arzu duydukları; erkeklerden ise hiç etkilenmedikleri anlaşıldı.

DENEYE 345 KADIN KATILDI

345 kadınla yapılan deney, üniversitenin Pskiloji Bölümü'nden Dr. Gerilf Rieger tarafından yürütüldü. Rieger, "Kadınların büyük çoğunluğu kendini heteroseksüel olarak tanımlasa da, yaptığımız araştırma, konu 'tahrik olma' olunca, kadınların biseksüel ya da eşcinsel tercih sergilediklerini ortaya koydu" diye konuştu.

KADIN OKURLARDAN TEPKİ YORUMLARI GECİKMEDİ


Araştırma sonuçlarının yayınlandığı Daily Mail gibi haber sitelerindeki yorum bölümlerinde tepkilerini gösteren birçok kadın, araştırmayı 'saçma' bulduklarını dile getirdi.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER İşte aşure yemek için 7 neden!