Heyecan dorukta! Türkiye'den YKS manzaraları

Bu yıl ilki gerçekleştirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) saat 10.15’te başladı. En az öğrenciler kadar heyecanlı olan aileler de okul bahçelerinde çocukları için dua okudu. Uyarılara rağmen bazı öğrenciler yine sınava geç kaldı. İşte Türkiye'den YKS manzaraları

Son Güncelleme:
A A

Bu yıl ilki gerçekleştirilen YKS’nin birinci oturumu olan TYT saat 10.15’te başladı. Erken saatlerden itibaren sınava girecekleri binalara gelen adaylar, kimlik kontrolü yapılarak, güvenlik kontrolünden geçirilerek sınav salonlarına alındı. Sınav binalarının kapıları saat 10.00’da kapatılara bu saatten sonra gelen adaylar sınava alınmadı.

Adayların TYT’de sınav süresinin ilk 100 dakikası tamamlanmadan ve sınavın son 15 dakikası içinde sınav salonunu terk etmeleri, sınav sırasında kısa bir süre için bile olsa (tuvalete gitmek dahil) sınav salonundan çıkmaları yasaktı.

Sınav evrakı dağıtıldıktan sonra sınav salonundan her ne sebeple olursa olsun çıkan aday tekrar sınav salonuna alınmadı ve süre tamamlanıncaya kadar sınav binasında bekletildi.

YKS’nin ikinci oturumu Alan Yeterlilik Testi (AYT) ile Yabancı Dil Testi (YDT) ise yarın gerçekleştirilecek. YDT adayları saat 15.30’dan sonra sınav binalarına alınmayacak.

AYT’de adaylar Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 testinden 40, Sosyal Bilimler-2 testinden 40, Matematik testinden 40, Fen Bilimleri testinden 40 soru, YDT’de ise 80 soru çözecek.Öte yandan TYT ve AYT oturumlarının her birinde yaklaşık 350 bin sınav ve güvenlik görevlisi görev aldı.

Yapılan bütün uyarılara rağmen sınava geç kalan öğrenciler içeri alınmadı.


En az çocukları kadar heyecan yaşayan veliler de okul bahçelerinde dua okudu.

 YKS sonuçları ise 31 Temmuz’da açıklanacak.

YÜZÜNDEKİ SARGI NEDENİYLE SINAVA ALINMADI

YÜZÜNDEKİ SARGI NEDENİYLE SINAVA ALINMADI

Samsun'da sınavdan önce kaza geçiren ve yüzünde protez bulunan bir öğrenci ise yüzünde sargı olduğu için sınava giremedi. Yüzündeki sargıyı çıkaramadığı için ÖSYM yetkilileri tarafından sınava alınmayan 21 yaşındaki Muhammet Öztürk, "Birkaç gün önce kaza geçirdim. Görevli arkadaşların bana yardımcı olması lazım. Bu sınava 2-3 sene hazırlanan insanlar var. Geçirdiğim kaza sonucu ameliyat oldu. Burnumdaki protezi çıkartamıyorum. Bandajlı bir şekilde sabit 1 hafta kalması lazım. Görevliler, yardımcı olması gerekirken ‘Alamıyoruz’ diyorlar. Sabah da ehliyetle geldiğim için sınava almadılar. Sonra gittim, kimliğimi alıp geldim. Bu sefer de bandajlı olduğum için sınava almadılar. Böyle bir mağduriyet yaşadım. Bunun çözülmesini istiyorum" dedi.


SINAVA YETİŞEMEYECEĞİ İÇİN GÖZYAŞLARINA BOĞULDU

SINAVA YETİŞEMEYECEĞİ İÇİN GÖZYAŞLARINA BOĞULDU

Sınava saatler kala Nüfus Müdürlüğünden geçici kimliklerini alan birçok vatandaş sınava yetişirken, sınav saatinin geçmesi nedeni ile sınava giremeyenler de oldu. Tokat'ta Annesi Fatma Al ile saat 10.09’da Nüfus Müdürlüğüne gelen Esmanur Al, sınava yetişemeyeceği için gözyaşlarına hakim olamadı. Nüfus Müdürlüğü görevlileri tarafından geçici nüfus cüzdanı verilen genç kız, valilik binasından ayrıldı.

KİMLER SINAVA KABUL EDİLMİYOR?

KİMLER SINAVA KABUL EDİLMİYOR?

2018-YKS’ye girecek adaylardan nüfus cüzdanı olmayanlar veya nüfus cüzdanında T.C. kimlik numarası, fotoğraf veya soğuk damga bulunmayanlar sınava kabul edilmiyor. Bu nedenle İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce sınav yapılacak merkezlerdeki il veya ilçe nüfus müdürlükleri açık tutuluyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Çılgın berber lakaplı Ahmet Ocak'tan Mardin manzaralı tıraş