Hibiskus çayı nasıl demlenir ve içilir? Günlük ne kadar tüketilmeli?

Sağlıklı kalmak ve sağlıklı olmak ancak doğru ve dengeli beslenme ile mümkündür. Çağdaş yaşamın beraberinde getirdiği her türlü olumsuzluğa maruz kalan modern insan için bu konu ayrıca önem arz etmektedir.

23 Kasım 2021, Salı 16:33 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bilinçli kişiler beslenme düzenini yeniden yapılandırırken klasik çay, kahve tüketiminin yerine bitkisel çaylara yönelmektedir.

Ihlamur, papatya, melisa gibi çok bilinen bitki çaylarının yanında son derece yararlı bir başka bitki çayı da hibiskus çayıdır.

 HİBİSKUS ÇAYI

HİBİSKUS ÇAYI

Hibiskus, ebegümecigiller familyasına mensup bir bitkidir. Halk arasında daha çok "hatmi çiçeği", "gül hatmi", "amber çiçeği" olarak bilinir. Hibiskus Afrika kökenli olup bugün daha çok Çin ve Taylan'da yetiştirilir. Hibiskus bitkisinin iklime ve bulunduğu yere göre farklılık gösteren yüzlerce çeşidi bulunmaktadır.

Tayland ve Çin gibi bölgelerde hibiskus yaygın olarak kullanılır. Buraların mutfağında hibiskus bitkisi baharattır ve yemeklerde, salatalarda, turşularda kullanılır. Ancak yine de en yaygın kullanım formu hibiskus çayı şeklindedir.

HİBİSKUS ÇAYI NASIL HAZIRLANIR?

HİBİSKUS ÇAYI NASIL HAZIRLANIR?

"Hibiskus sabdariffa" , çay olarak kullanılan türüdür. Hibiskus çayının koyu kırmızı bir tadı vardır ve çay, biraz kızılcık tadını andıran ekşimsi tatlı bir aromaya sahiptir. Hibiskus çayı yaygın olarak sıcak tüketilse de aslında soğuk çay olarak buzla da lezzetli bir tada sahiptir.

Hibiskus çayı ülkemizde yeni yeni bilinen ve sevilen bir çay olma özelliğine sahiptir. Bu nedenle de hibiskus çayının nasıl hazırlanacağı merak konusu olmaktadır. Sağlıklı, lezzetli bir hibiskus çayını hazırlamak için şu adımları takip etmek gerekir:

Hibiskus çayı tek başına sade biçimde hazırlanabileceği gibi karışım halinde de hazırlanır. Öncelikle ne şekilde bir çay hazırlanacağına karar verilip miktar ona göre hazırlanmalıdır.

Hibiskus çayı karışım halinde hazırlanacaksa eğer diğer bitkilerden de eşit miktarda ilave edilir. Hibiskus çayı adaçayı, yeşil çay, tarçın, limon ve ıhlamur ile çok yakışmaktadır. Bu çaylarla birlikte de tüketilebilir.

Hibiskus çayı demlenirken porselen veya cam araç gereç kullanılması önerilir.

HİBİSKUS ÇAYI NASIL DEMLENİR?

HİBİSKUS ÇAYI NASIL DEMLENİR?

Sadece hibiskus ile sıcak bir çay hazırlamak için bir tatlı kaşığı kuru hibiskus bitkisi ölçü olarak alınır. Bir fincan sıcak hibiskus çayı için ölçü 1 tatlı kaşığı kuru hibiskus bitkisidir. Kişi sayısına göre bu ölçü arttırılabilir.

  • Lezzetli bir çay için kaliteli su kullanılması tavsiye edilir. Su ısıtıcısında ya da cezvede su kaynatılır.
  • Kaynayan su ağzı kapatılabilecek bir kupaya ya da cam demliğe konulur.
  • Hibiskus bitkisi hemen sıcak suya eklenir ve ağzı kapatılır. Bu şekilde 10 ile 15 dakika arasında demlenmeye bırakılır.
  • Demlendikten sonra süzülen hibikus çayı tüketime hazır hale gelir.
  • Hibiskus çayını sade tüketmek istemeyenler, tatlandırmak için bal veya limon kullanabilirler.
  • Sıcak hibiskus çayı bu şekilde hazırlanıp tüketilir. Ancak çok lezzetli bir başka tüketim formu ise "soğuk hibiskus çayı"dır.


SOĞUK HİBİSKUS ÇAYI NASIL DEMLENİR?

SOĞUK HİBİSKUS ÇAYI NASIL DEMLENİR?

Soğuk hibiskus çayını hazırlamak için 1 litre kaynamış suyun içerisine 2 yemek kaşığı dolusu hibiskus bitkisi ilave edilir.

  • Demlenen çay, süzülür ve bir sürahi içerisine alınır. Sürahinin kapaklı olmasına dikkat edilmelidir.
  • Sürahiye alınan hibiskus çayı buzdolabına alınır.
  • Soğuk hibiskus çayı servis edilirken de içine taze nane yaprakları ve buz ilave edilir.

GÜNLÜK NE KADAR TÜKETİLMELİ?

GÜNLÜK NE KADAR TÜKETİLMELİ?

Bitki çayları her ne kadar sağlıklı olsa da günlük tüketimde aşırıya kaçılmamalıdır. Aksi takdirde sağlık sorunlarına neden olabilir. Hamile kadınların hibiskus çayını tüketmemeleri gerekir. Kronik hastalığı olup düzenli ilaç alanların da hibiskus çayını tüketmemeleri gerekmektedir

Hibiskus çayının günlük tüketim miktarı 2 fincan ile sınırlı tutulmalıdır. Hibiskus içeriğinde başta K vitamini olmak üzere çok sayıda faydalı vitaminler, mineraller bulunur. Antioksidan özelliği ile de dikkat çeken hibiskus bitkisi ölçülü kullanıldığı vakit faydalı olacaktır.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Beden kitle indeksi nasıl hesaplanır, formülü nedir? Normal insanlarda kaç olmalı?