Hiç yurt dışına çıkmamış kişilere tavsiyeler

İlk defa yurt dışına çıkacak olan kişilerin aklında birçok soru oluyor. Konaklama, ulaşım ve internet bu soruların başında geliyor. Emre Ünlü, ilk defa yurt dışına seyahat edecek kişiler için önerilerde bulundu.

06 Haziran 2020, Cumartesi 16:13 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Eğer tek başınıza seyahat edecekseniz, korkunun güçlü bir caydırıcı etkisi var. Kısmen, bilinmeyene yolculuk bu hisleri ortaya çıkartır. Ama ister tek başınıza ister arkadaşlarınızla isterseniz de turla olsun, dünyanın bir yerindeki o şehre giden ilk insan siz değilsiniz. O yüzden gayet rahat hissederek, göreceğiniz öğreneceğiniz şeylerin hayalini kurun.

Dışarıda sizin gibi seyahat etmeyi seven pek çok insanla aynı anda dolaşıyorsunuz aslında. Gerginliği üzerinizden atmaya başladığınız an, başkalarıyla aynı koşulda olduğunuzu görebilirsiniz.

İnsanlar çok cana yakınlar onlarla konuşmaktan soru sormaktan çekinmeyin. 

Öncelikle hedef olarak belirledikleri ülkeler konusunda titiz bir araştırma yapmalarını tavsiye ederim. Gidilecek yerin tarihi ve kültürel özellikleri öğrenilmeli ki orada sorarak ya da anlamaya çalışarak vakit kaybedilmemeli. Ne yenir ne içilir bunlar önemli detaylar. Genelde insanlar gittikleri yerlerde bile kendi ülkelerine ait yiyecekleri yemeyi tercih ediyorlar. Bu açıkçası benim pek onaylamadığım bir şey. Yeni bir yere gidiyorsanız o kültürlere ait şeyleri denemeliler. Amsterdam’da Londra’daki simit restoranlarında Türk’lerden başka kimseyi göremezsiniz sanki hayatlarında hiç simit yememişler.

Mutlaka Google Maps üzerinden gidilecek noktaları işaretledikten sonra noktalar arasındaki bağlantıyı kurup haritanızı kaydedin hatta bu haritayı Google Earth e aktararak seyahatiniz başlamadan önce planladığınız yerleri önceden izleyebilir ve bu sayede oldukça fazla zaman kazanabilirsiniz ve gittiğiniz yerde daha az yabancılık çekersiniz. Mutlaka yaptığınız planın basılı bir kopyasını çıkartın

Mutlaka insanlarla iletişimde olsunlar. Herkes çok misafirperver ve yardımsever. Dışarıda gördüğünüz herhangi birine selam verdiğinizde ne dediğimi daha iyi anlayacakSınız.

Eğer bir şehirde 2-3 gün geçirilecekse araç kiralamaya gerek yok fakat uzun süreli seyahatlerde kesinlikle araç kiralamalarını tavsiye ederim. Bir şehri gezmek için 2 gün yeter. Bir de o şehrin etrafını gezmek, dağlarına çıkmak, göllerine gitmek köylerinde olmak var. En keyifli tarafı burası. Şehirler arası yolculuklarda çok güzel manzaralar göreceklerinden hiç şüphem yok. Özellikle otoban yerine köy ve dağ yollarını tercih etmelerini tavsiye ederim.


Arkadaşınızla gidecekseniz tabi ki otel rezervasyonları önemli ulaşımı kolay ve merkezi yerlerde otel bulmak iyi bir seçenek olur eğer aracınız varsa şehir dışında manzarası olan bir yerde kalmanızı tavsiye ederim çünkü Avrupa’nın köyleri gerçekten inanılmaz güzellikte. Şehre dönmek istemeyeceksiniz bile.

Mutlaka mobil internet için operatörlerinizdeki yurt dışı konuşma paketlerini kontrol edin, yurt dışı paketleri alın. Çünkü yurt dışındayken bol bol sosyal medyada video ve fotoğraf paylaşmak isteyecekseniz.


Harici batarya olmazsa olmaz. Telefonunuzun şarjı hiç düşünmediğiniz kadar hızlı bitecektir. :)

Kesinlikle rahat ve az kıyafet alın. Spor ayakkabı almadan yurt dışına çıkmayın. Çünkü çok yürüyeceksiniz daha doğrusu yürümek isteyeceksiniz.

Hafta sonları Avrupa’da özellikle pazar günleri her yer kapalı oluyor şehir merkezinden uzaklaşacaksanız mutlaka yanınıza yiyecek içecek alın.


Otoyol üzerinden ülke değiştirirken Vignette (geçiş bileti) almaları gerekli. Yoksa yüksek cezalar gelebilir.

Benzin istasyonlarından yakıtı kendiniz alıyorsunuz, istasyonda biri gelip yakıt koyacak diye beklemeyin. Ben bekledim. İnsanlar size seve seve yardımcı olacaklardır. İsviçre polisine yakıt doldurtmuşluğum var.Mutlaka sırt çantası alın. Mevsime göre kıyafet alın ama yine de yaz bile olsa uzun kollu bir şeyler Avrupa için gerekli havalar anlık olarak değişkenlik gösterebilir.

Araç telefon şarj cihazını unutmayın hayat kurtarır. Zira Türkiye’de her yerde 5-10 TL’ye bulabileceğiniz usb şarjlar Avrupa’da 15 euro dan başlıyor. Ben ödedim.


Turizm ofislerine mail atın bölgeler hakkında daha detaylı bilgi alın, turistler için özel indirim kartlarını sorun. 


Araç kiralama rezervasyonunuzu çok önceden yapın hava alanından araç kiralamayın. Havaalanına yakın yerlerden araç kiralayın.

Mutlaka gideceğiniz yerin hava durumunu takip edin. Sürekli yeni şeyler denemeye çalışın. Türkiye’de yaptığınız gibi rutin şeylerden uzaklaşın.

Instagram: Emre Ünlü

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Karadeniz'in Perşembe Yaylası doğaseverlerin yeni gözdesi