Hiçbir zaman ölmeyecek meslekler

Teknoloji ilerledikçe yapay zeka ve robotların kullanımı artıyor. Bu durum da insanlarda ‘robotlar işimizi elimizden alacak’ tedirginliği yaratmaya başladı. Ama gerçekler hiç de öyle değil...

28 Haziran 2019, Cuma 07:39 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Dijital dönüşümle birlikte ortaya çıkan yapay zeka teknolojisi, klasik meslek kavramını yavaş yavaş ortadan kaldırsa da bazı meslekler var ki hiç bir zaman önemini yitirmeyecek. Örneğin; yaşlı ya da hasta bakıcılık, tesisatçılık, bisiklet, otomobil ve motor tamirciliği dünya döndükçe var olacak.

EL İŞÇİLİĞİ BİTMEZ

EL İŞÇİLİĞİ BİTMEZ

Ölmeyecek mesleklerden biri de insanın çalıştığı çağrı merkezleri. Çünkü otomatik çağrı merkezleri insanların işini kolaylaştırmak yerine zorlaştırıyor. Detaylı el işçiliği alanında da insanların avantajı çok bariz görülebiliyor.

Aynı nedenlerle peyzaj işçiliğinin geleceği de insan emeğine ve becerisine bağlı. Çok detay ve kas gücü gerektiren bu işleri robotların yapması hiç de kolay değil. Bakım ve onarım işçileri ile tesisatçıların da yerini robotlar kolayca alamayacak.

TIR ŞOFÖRLERİ ŞANSLI

TIR ŞOFÖRLERİ ŞANSLI

Halihazırda sürücüsüz otomobil, kamyon ve TIR üretimleri yapılmaya başlansa da daha çok uzun yıllar bu araçların şoförsüz gidemeyeceği aşikar. Çünkü gereksiz trafiğe takılmak, kestirme yolları keşfetmek, arıza anında müdahale etmek için deneyimli bir şoföre ihtiyaç her zaman kritik önem taşıyacak. Öte yandan avukatlık, savcılık, hakimlik gibi meslekleri de robotların yapması doğal olarak mümkün değil.

YAŞLI NÜFUSA BAKICI

YAŞLI NÜFUSA BAKICI

Tüm dünyada nüfus yaşlanıyor. Yaşlı nüfus arttıkça bakıcılara ve sağlık memurlarına talep de artıyor. Dünyada 2030 yılına kadar 65 yaş üstü nüfusun 300 milyon kişi artacağı tahmin ediliyor. Bu da dünyanın her yerinde evde yardım edebilecek bakıcıdan, 7/24 yaşlının yanında olacak bakıcıya kadar her tip bakıcıya ihtiyacı artırıyor. Aynı zamanda nüfusun yaşlılığı, kaçınılmaz olarak mezar koordinatörlerine ve cenaze direktörlerine de ihtiyaç doğuruyor.

TALEP GİTTİKÇE ARTIYOR

TALEP GİTTİKÇE ARTIYOR

Mesleklerin 8 yılda talep artış oranı yüzdelik olarak şöyle ifade ediliyor:


Bakıcı: 41

Sağlık memuru: 29

Bisiklet tamircisi: 29

Tesisatçı: 16

Peyzaj işçisi: 11.3

Müşteri temsilcisi: 6

Uluslararası tır şoförü: 5.8

Bakım onarım işçileri: 5

Büro memuru: 4

Hazırlayan: Hakan Salt / POSTA

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika! Emekli bayram ikramiyesi hesaplara yatıyor! Bayram ikramiyesi hakkında merak edilen 10 soru