Hıdırellez nedir? Hıdırellez ne zaman kutlanır? Hıdırellez gelenekleri nelerdir?

Unesco’nun somut olmayan kültürel mirası listesinde yer alan Hıdrellez, baharın gelişinin kutlandığı mevsimlik bayramlardandır. Havaların ısınmasıyla birlikte Hıdırellez de internette sıklıkla aratılan konular arasında yer alıyor. Peki, Hıdırellez nedir? Hıdırellez ne zaman kutlanır? Hıdırellez gelenekleri nelerdir? Hıdırellez’de neler yapılır? İşte Hıdırellez ile ilgili merak edilenler…

30 Nisan 2019, Salı 15:12
A A
Hıdırellez nedir? Hıdırellez ne zaman kutlanır? Hıdırellez gelenekleri nelerdir?

Doğanın canlanması, bolluk ve bereket beklentisini simgeleyen Hıdırellez vatandaşların internette en çok merak ettiği konular arasında geliyor. Peki, Hıdırellez nedir? Hıdırellez ne zaman kutlanır? Hıdırellez gelenekleri nelerdir? Hıdırellez’de neler yapılır? İşte Hıdırellez ile ilgili detaylar…

HIDIRELLEZ NEDİR?

Baharın habercisi kabul edilen, Hızır ve İlyas peygamberlerin her yıl buluştuklarına inanılan "Hıdırellez", farklı gelenek ve inanışlarla kutlanıyor.

HIDIRELLEZ NE ZAMAN KUTLANIR?

Her yıl 6 Mayıs'ta kutlanan Hıdırellez asırlardır Türkiye'nin yanı sıra Balkanlar ile Kazakistan, Türkmenistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Azerbaycan gibi ülkelerde geleneksel bir bayram olarak biliniyor.

HIDIRELLEZ GELENEKLERİ NELERDİR?

Bu önemli günde sağlık, bolluk, bereket, şans getirileceğine inanılan ve yöreden yöreye değişen farklı ritüelleri hala görmek mümkün. Geçmişten bugüne uzanan bu geleneklerin kimisi şehirleşmenin etkisiyle unutulmaya yüz tutarken bazıları ise hala yaşatılmaya çalışılıyor.

Hıdırellez denince akıllara ilk olarak her tür hastalık ve kötülükten korunmak için yakılan ateşin üzerinden üç kez atlanması ve dileklerin kağıda yazılarak gül ağacının altına gömülmesi ya da asılması geliyor.

O gün yapılan bir başka ritüele göre deniz ya da dere kenarından dilek tutularak toplanan 41 taş 1 yıl boyunca saklanıyor bir sonraki Hıdırellez'de bu taşlar suya atılıp, yenisi toplanıyor.

Deniz kenarından kırık dalgalardan bir kaba doldurulan deniz suyu da bolluk ve bereket için evin içerisine serpiliyor.

Üzerine çeşitli dilek, niyet yazılan kağıtlar açık olarak ve yavaşça bir akarsuya bırakılıyor. Otlarda biriken çiğ damlalarından yoğurt yapılıyor ve hamur mayalanıyor.

Bekar kızlardan alınan yüzük, kolye ve boncuk gibi eşyalar içerisi su dolu çömleğin içerisine konup, çömleğin ağzına yeşillik bırakılarak üzeri kırmızı bir yemeni ile örtülüp kilitlenerek gül ağacının dibine bırakılıyor. Ertesi gün çömlek başına toplanan kızlardan birinin üzerinden kilit açılarak maniler eşliğinde çömlekteki eşyalar çıkarılıyor.

Bereket getireceği düşünülerek keselere konan bakliyat, gül ağacına asılarak 1 gece bekletiliyor, bu malzemeler 1 yıl boyunca yemeklere az az konarak tüketiliyor. Kurulan salıncakta oturan genç kızı bu kişiyle evlenmek isteyen delikanlı sallıyor.

Verim vermeyen ağacın yanına balta ile gidilerek ürün vermesi yoksa kesileceği söyleniyor.

HIDIRELLEZ GÜNÜ YAPILMASI UYGUN GÖRÜLMEYENLER

Hıdırellez inanışına göre yapıldığı zaman bereket, sağlık, şans ve mülk getireceğine inanılan uygulamalar yapıldığı gibi yapılmasının uygun görülmediği davranışlar da bulunuyor.

Doğaya zarar verilmemesi, süt sağılmaması, çift sürülmemesi, boya ve badana yapılmaması, dikiş dikilmemesi, çamaşır yıkanmaması, un elenmemesi, makas tutulmaması gibi inanışlar da yer alıyor.

(AA)

Sıradaki haber yükleniyor...