Hindi eti nasıl pişer? Hindi eti pişirmenin püf noktaları nelerdir?

Kışın gelmesiyle hindili menüler de sofralarımızda yer almaya başlamış bulunuyor. Vücut sağlığı açısından oldukça yararlı olan hindi tadıyla da oldukça lezzetli oluyor. Tadı tavuğu anımsatan protein ve mineral bakımından oldukça zengin olan hindi yeni yıl sofralarında da oldukça tercih ediliyor. Peki pratik şekilde hindi pişirmenin yöntemlerinin neler olduğunu merak ediyorsanız hindi eti nasıl pişer haberimize bakın.

06 Aralık 2019, Cuma 15:09 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Hindi eti içerdiği düşük yağ oranı, protein ve mineral bakımından oldukça zengindir. Misafirlerinize rahatlıkla hazırlayabileceğiniz hindi eti yıl başı sofralarında da oldukça fazla talep görüyor. Hindi eti ile ilgili bir yemek yapmak istiyor fakat hindi etinin nasıl pişeceğini bilmiyorsanız "hindi eti nasıl pişer, hindi eti pişirmenin püf noktaları nelerdir" haberimizin detayında. 

Hindi eti nasıl pişer? Hindi eti pişirmenin püf noktaları nelerdir?

Hindi eti nasıl pişer? Hindi eti pişirmenin püf noktaları nelerdir?

Bütün hindiyi pişirecekseniz içerisini iyice temizleyin ve suda yıkayın. Üzerinde tüylerinin kalmamasına özen gösterin.

Hindi etini pişirmeden önce lezzetli olmasını istiyorsanız zeytinyağı, sirke veya limon suyu, tuz, sarımsak, biber, defne yaprağı ve tercih ettiğiniz baharatlarla marine ediniz. Vaktiniz var ise buzdolabında 1 gün marine edin. Eğer zaman kısıtlı ise marine süresi 4 - 5 saat olabilir.

Marine işlemini tamamladıktan sonra hindiyi fırında pişirme işlemine geçebiliriz. Fırında pişecek olan hindinin tepsisini doğru seçmek oldukça önemlidir. Hindi pişerken suyu taşmayacak derin ve hindiyi koyduğumuzda kenarlarında boşluk kalacak bir tepsi seçmemiz gerekecek. 

Tepsiye oturtulan hindinin üzerine kapta kalan marine sosu eklenebilir. Hindinin iç kısmına ve üzerine farklı bölgelere gelecek şeklide tereyağ eklenir. Hindi pişerken dağılma yapabileceği tehlikesini göz önünde bulundurarak butları birbirine iplerle sabitleyebilirsiniz.

Fırında hindiyi pişirirken 160 dereceye ayarlanmış ve önceden ısıtılmış fırında, hindi 3 kg ise 1,5 saat, hindi 5 kg ise 3 saat, hindi 9 kg ise yaklaşık 5 saat pişirilmelidir.


Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Greyfurt soslu patlıcanlı tavuk tarifi: Greyfurt soslu patlıcanlı tavuk nasıl yapılır?