Hindi etini sadece yılbaşında tüketmeyin!

Her yılbaşı zamanı hindi, çeşit çeşit tarifle gündeme geliyor. Bir süreliğine popüler olan bu zengin besin kaynağı daha sonra yıl boyunca bir daha hatırlanmıyor. Hindi etinin sofralarda sıkça yer alması gerektiğine vurgu yapan Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Ezgi Mumcu, hindi etinin faydalarını anlattı...

17 Nisan 2019, Çarşamba 11:42 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
DÜŞÜK YAĞ ORANIYLA KALP DOSTU

DÜŞÜK YAĞ ORANIYLA KALP DOSTU

Hindi eti; insan sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Hem yağ hem de kolesterol açısından diğer etlerden daha düşük içeriğe sahipken, tavuk ve sığır etinden daha fazla protein içeren daha ekonomik bir protein kaynağıdır.


Yani hindi etinde bulunan yağ, kırmızı etteki yağın yarısı kadardır. Bu nedenle, hindi etinin günlük yaşamda da sofralarda sıklıkla yer alması gerekmektedir. Sodyum içeriğinin düşük olması diyetler için de hindi etini uygun kılmaktadır.

ZİHNİ GÜÇLENDİRİYOR, KANSIZLIĞA İYİ GELİYOR

ZİHNİ GÜÇLENDİRİYOR, KANSIZLIĞA İYİ GELİYOR

Hindi eti, besin mevcut enerjiye dönüştürmeyi kolaylaştıran vitaminler ve mineraller açısından son derece zengindir. Zihin güçlendiren, ayrıca sinir sistemi işlevleri açısından önemli olan niasin (B3 vitamini), bağışıklık sisteminin sağlığı için gerekli olan B6 vitamini içermektedir


Demir mineralinden de oldukça zengindir ve kansızlığa karşı düşük kolesterol oranıyla sağlıklı bir seçenektir. Magnezyum, kalsiyum ve çinko mineralleri bu sağlıklı besin kaynağında bulunmaktadır. Fosfor da yine hindi etinde bol bulunan, kemik ve diş oluşumunda çok önemli ve yararlı bir mineraldir.

KENDİNİZİ İYİ HİSSETMENİZİ SAĞLIYOR

KENDİNİZİ İYİ HİSSETMENİZİ SAĞLIYOR

Hindi eti, selenyum da ihtiva etmektedir. Selenyum tiroit bezinin çalışmasını ve bağışıklık sisteminin güçlü olmasını sağlamaktadır. Zengin bir protein kaynağı olan hindi eti, insan sağlığı açısından çok faydalıdır.


Aynı zamanda doğal bir aminoasit olan triptofan kaynağıdır. İnsan vücudunun üretemediği bu aminoasit serotonin adı verilen mutluluk hormonunun salınımını uyarmakta ve de uykuya dalmayı kolaylaştırmaktadır.

VÜCUT YAŞLANMASINI GECİKTİRİYOR

VÜCUT YAŞLANMASINI GECİKTİRİYOR

Bir porsiyon hindi et günlük tavsiye edilen folk ast( B9) ihtiyacını büyük oranda karşılayabilmektedir. Hamleler için çok önemlidir ve anne karnındaki bebekler doğum sakatlıklarına karşı korumaktadır. Yine bir porsiyon hindi eti kişilerin günlük B12 ihtiyacını karşılayabilmektedir.


B12 vitamini hücre gelişimi ve kırmızı kan hücrelerinin çoğalmasını sağlayarak kansızlığın önlemektedir. Güçlü bir antioksidandır ve yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasını geciktirmektedir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kilo verme stresini yarı yarıya azaltacak 10 taktik