Hindistan Varyantına karşı aşı ve isoquercetin kullanın önerisi

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde (Teknopol İstanbul) Quercetin molekülünden yaklaşık 5 kat daha fazla gelişmiş biyoemilim ve yaklaşık 18 kat daha fazla biyoyararlanıma sahip isoquercetin, Tarım Bakanlığı tarafından İsoquercetin Complex (Quermax) markasıyla ruhsatlandırılarak gıda takviyesi olarak üretilmeye başlandı.

21 Haziran 2021, Pazartesi 09:57 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Ürünün içeriğinde İsoquercetin'in yanı sıra C Vitamini, Çinko, K2 Vitamini, Vitamin B2 ve Vitamin D’de yer alıyor.

İsoquercetin nedir?

Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, “İsoquercetin, quercetin molekülüne laboratuvar ortamında glikoz kısımları (yan zincir) eklenmek suretiyle quercetinin 5 kat daha fazla gelişmiş biyoemilim ve yaklaşık 18 kat daha fazla biyoyararlanım kazandırılmış formudur.


İsoquercetin aktif ve hızlı bir şekilde emildiği için 15 dakikada maksimum plazma seviyelerine ulaşır!” şeklinde konuştu.

Quercetin molekülünün insan beslenmesinde en yaygın flavonoidler arasında olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Savaşçı, “Quercetin molekülü nöroprotektif, kardiyoprotektif, kemopreventif, antioksidan, antiinflamatuar,antiviral ve anti-alerjik özelliklere sahiptir. Quercetin, en popüler flavonoid takviyeleri arasındadır. 


Bununla birlikte, doğada görülen baskın form değildir ve biyoyararlanımı zayıftır. İsoquercetin, quercetinin doğal olarak oluşan glukozitlerinden biri olup ancak daha iyi emilime ve biyoyararlanıma sahiptir. Pek çok bilimsel çalışmada biyoemiliminin 5 kat, biyoyararlamının 18 kata kadar çıkabildiği gösterilmiştir.” İfadelerini kullandı.

Doç. Dr. Savaşçı, ”Quercetin molekülü, 2003 yılından beri Amerika Birleşik Devletleri'nde Genel Olarak Güvenli Olarak Kabul edilmektedir. 


Japonya'da gıda katkı maddesi olarak kullanım yetkisine sahiptir ve birçok üründe antioksidan olarak kullanılmaktadır.

Dünya genelinde şu an yürütülen çok sayıda klinik çalışmada ve yüzlerce bilimsel yayında quercetinin hem yüksek riskli popülasyonlarda korunma hem de Remdesivir veya konvalesan plazma gibi farmakolojik ajanlara yardımcı olarak COVID-19 hastalarının tedavisi için kullanımına ilişkin mevcut kanıtlar sunulmuş hem de SARS-CoV-2 ve diğer koronavirüslerin hücreye girişini ve çoğalmasını durdurduğu, pıhtılaşma ve aşırı immün yanıtı dengelediği ve ilaç adayı birçok molekül arasında fizyolojik dozlarda en güçlü etkiye sahip moleküllerden biri olduğu deneysel olarak kanıtlanmıştır.

 Covid-19’u tedavi etmek için kullanılan ilaçlar sadece semptomatik tedavi içindir. SARS ve MERS gibi diğer koronavirüslerle ilgili araştırmalar, quercetinin COVID-19'dan korunmak ve tedavisinde kullanılmak için gerekli potansiyele sahip olduğunu göstermektedir. Önceki çalışmalar, quercetinin SARS ve MERS hastalarında ACE2 reseptörünü bloke ederek virüsün hücreye girişini azalttığını ve ayrıca interlökin-6 seviyesini azalttığını göstermişti. 

Ülkemizde ve dünyada quercetinle alakalı yürütülen klinik çalışmalarda başarılı sonuçlar alınmış ve quercetinin isoquercetin formu Kanada’da Covid-19 ilacı olarak kullanılmak üzere 2. Faz onayını almıştır.

Gerek quercetin gerekse isoquercetin ülkemizde Sağlık Bilimleri Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesinde yüksek saflıkta üretilmektedir. 

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Siğillerinizden doğal yöntemlerle kurtulun