Hindistan'da halka şehre inen maymunları "öldürme" emri verildi

Corona virüs pandemisi nedeniyle karantina uygulayan Hindistan'da birçok maymun aç kaldı ve yiyecek bulmak için şehre indi. Hükümet maymunları doyurmak için çözüm üretmek yerine “Sizi tehdit ediyorlarsa onları öldürebilirsiniz” dedi. Hindistan hükümetinin sözde çözüm yöntemi birçok aktivist tarafından tepki gördü.

28 Ekim 2020, Çarşamba 17:05 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Hindistan'daki corona virüs salgını yalnızca insanları etkilemedi. Ülkede aç kalan makak maymunları yiyecek ve su bulma umuduyla şehre indiler. Hindistan’ın tarihi şehri Shimla'da insanların sokağa çıkmasıyla birlikte şehrin maymunların istilasına uğradığı belirtildi.

Aç kalan maymunlar insanlara saldırıyor ve market poşetleri araklıyorlar.

Şimal ve Sanjauli’deki evlerin büyük bir çoğunluğunda halk kendini korumak için bahçelerini ve teraslarını dikenli teller ile çevreledi. Ayrıca hayvanları etkisiz hale getirip yetkililere teslim etmek için büyük kafesler aldı.

Hindular maymunların kutsal olduğuna inansa da istilanın önüne geçemeyen hükümet geçen hafta maymunların insanların evlerine ve ailelerine tehdit oluşturması halinde onları öldürebileceğini söyledi.

Hindistan maymun popülasyonlarını kontrol altına almak için onları fırsat buldukça kısırlaştırıyor. Ancak, doğa koruma uzmanları hükümetin maymun tehdidi sorunu çözmek için koruyucu ve sürdürülebilir tedbirler alması gerektiğini düşünüyor.

Milyonlarca dolar değerinde meyve-sebze kaçırıyorlar

Milyonlarca dolar değerinde meyve-sebze kaçırıyorlar

Maymunların Hindistan’a her yıl milyonlarca dolarlık bir ekonomik kayba neden olduğu tahmin ediliyor. Tarım Bakanlığı verilerine göre, her yıl 130 bini aşkın maymunun çiftliklerden milyonlarca dolar değerinde meyve sebze kaçırıyor.


Uzmanlar ise makakların insanlar için tehlikeli olmadıklarını, onların doğal alanlarını ve kaynaklarını tükettiğimiz için böyle davrandıklarını söylüyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yarasalar da aralarında sosyal mesafe uyguluyor