Hindistan’daki okullarda mutluluk dersi verilmeye başlandı

Hindistan’ın en büyük ikinci şehri Delhi’de binden fazla okulda mutluluk dersleri müfredata girdi

18 Temmuz 2018, Çarşamba 21:52 Son Güncelleme:
A A
Hindistan’daki okullarda mutluluk dersi verilmeye başlandı

CNN’in haberine göre, Delhi Eğitim Bakanı Maniş Sisodia’nın projesi olan mutluluk dersleri, hafta başından bu yana binin üzerinde okulda veriliyor ve her gün 30 ila 45 dakika sürüyor.

ÖĞRENCİLER 3 GRUBA AYRILIYOR

Program çerçevesinde öğrenciler, kreş çağından 2. sınıfa, 3. sınıftan 5’e ve 6. sınıftan 8’e olmak üzere 3 gruba ayrılıyor.

Başarının notla ölçülmeyeceği mutluluk derslerinde öğrencilerin test ya da ödev yapması gerekmiyor. Duygusal ve ruhsal ihtiyaçlarına odaklanan hikaye anlatımı ve meditasyon gibi aktivitelerle duygusal zekanın geliştirilmesi hedefleniyor.

Mutluluk derslerinin, çocuk ve gençlerin depresyon, stres ve endişe bozukluğunun üstesinden gelmesine yardımcı olması ümit ediliyor. Farkındalık, değerlere dayalı aktiviteler ve kendini ifade etme, mutluluk derslerini işleyecek öğretmenlerin konuları arasında yer alıyor.

HER 4 ÇOCUKTAN 1'İ DEPRESYONDA

Delhi eyalet yönetiminin oluşturduğu mutluluk komitesinin de 200 akıl hocasıyla derslerin takibini yapması planlanıyor. Dünya Sağlık Örgütüne (DSÖ) göre, Hindistan’da 13 ila 15 yaşlarındaki her 4 çocuktan biri depresyonla mücadele ediyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER İspanya'da 'Gloria Kasırgası' dört can aldı