Hırsız önce yatak odasını karıştırır

Hırsızlar birbirinden farklı onlarca yöntem denerken, güvenlik güçleri de bu yöntemlere karşı vatandaşları uyarıyor

09 Haziran 2012, Cumartesi 13:59
A A
Hırsız önce yatak odasını karıştırır

Trabzon Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürü Sennur Doğan Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hırsızların çok uğraşarak, gürültü çıkararak ve zaman harcayarak bir yere girmek istememeleri nedeniyle, korunaklı yerlere girmeyi tercih etmediğini belirtti.

Apartman giriş kapılarının dışarıdan aydınlatılması gerektiğini ifade eden Demir, hırsızlara karşı alınacak bazı önlemleri şu şekilde sıraladı:

"İş yerlerinin kapılarına kilit takılması ve camlarının kepenk ve demir parmaklık ile muhafaza altına alınmasına dikkat edilmeli. Hırsızlık olaylarında parmak izi ekipleri olay yerini tetkik edinceye kadar suç yerinin muhafaza altına alınması, parmak izlerinin bozulmamasına dikkat edilmeli. Küçük televizyon, müzik seti ve çelik para kasası gibi eşyaların hırsızlar tarafından çarşaf veya battaniyeye sarılarak taşındığını unutmayın. Bu şekilde eşya taşıyanları gördüğünüzde polise bildirin. Hırsızlar eve girdiklerinde önce yatak odalarını karıştırırlar. Kıymetli eşyalarınızı evin daha değişik yerlerine saklayın."

Vatandaşların evden uzun süreli ayrılmaları halinde posta kutusunun anahtarını komşusuna bırakmayı unutmaması gerektiğini de kaydeden Demir, hırsızların öncelikle posta kutusu dolu olan daireleri seçtikleri vurguladı.

Semt pazarlarının kurulduğu günlerde, pazar civarında bulunan evlerde o gün daha fazla hırsızlık olabildiğine dikkati çeken Demir, şöyle devam etti:
"Evinize geldiğinizde camınızın kırıldığını ya da kapınızın aralık olduğunu fark ederseniz, evinize giren şahıs ya da şahıslar hala içeride olabileceğinden eve girmeyiniz. Derhal polisi arayıp, gözetlemeye devam ediniz.

Yalnız yaşayan bir kadınsanız, kapınızda adınızın ilk harfiyle soyadınızı kullanınız. Böylelikle yabancı biri o adreste bir kadının mı yoksa erkeğin mi oturduğunu anlayamayacaktır.

Dairenizin yangın çıkışı yoksa veya apartmanın giriş katında oturmuyorsanız evinizin hırsıza karşı en güvensiz kısmı ön kapısıdır. İlk risk apartmanın ana giriş kapısının güvensiz olması ve herkesin buradan rahatça girebilmesiyle başlar. Kapınızın güvenliğinin yeterli olmasına dikkat edin."

Toplu yerleşim yerlerinden uzak meskenlerin hırsızların tercihi olduğu belirten Demir, bu tür evlerin kapılarının güçlü menteşe ve sürgülerle donatılması gerektiğini, bu önlemlerin kapının bir manivela ile zorlanarak açılabilmesini engelleyeceği de vurguladı.

-"Hırsıza karşı koymayın"-

Apartman sakinlerinin birbirlerini uyarmak, yardım istemek ya da apartman güvenliği hususunda dahili telefon sistemi aracılığı ile konuşabilmesi gerektiği de ifade eden Demir, şunları söyledi:

"Kapınızın önündeki şüpheli sesler için en iyi savunma, kapı gözetleme deliğinden dışarıyı kontrol etmeniz ve kapı zincirinizi takılı tutmanızdır. Unutmayın dışarıdakinden şüphe duyuyorsanız dışarıda kalmasını sağlayın, kapınızı tamamen açmadan önce yabancıların kimliklerini göstermesini isteyin. Eğer gelen kişi polis, gaz veya elektrik şirketinden geldiğini iddia ediyorsa kimliğini kontrol etmekle kalmayıp polis merkezi veya şirketlerin merkezine telefon ederek kimlikleri teyit ettirin ve emin olun. Sakın size verdiği numaraları arayarak teyit etmeye çalışmayın, bu bir komplo olabilir. Kendi ajandanızdaki numaraları kullanın. Ayrıca siz telefon ederken yabancının dışarda beklemesine ve kapınızın kapalı olmasına dikkat edin.

Gecenin ortasında ayak sesleri duyarak uyandığınızda ne yatmaya devam ederek uyuyor süsü verin ne de hırsıza karşı koyun. Her iki davranış şekli de risklidir. Işığı yakarak ve hareket ederek çok ses çıkarın, kendi kendinize olsanız bile hayali arkadaşla yüksek sesle konuşuyormuş gibi davranın. Bir çok hırsız, riskle karşı karşıya gelmektense boş elle kaçmayı tercih eder."

Demir, Trabzon’da hırsızlık olaylarını önlem için sürekli olarak mahallelerde, semtlerde çalışmalar yaptıklarını da vurgulayarak, "Vatandaşlarla sürekli olarak toplantılar yapıyoruz. Evleri dolaşıyoruz. Hatta kadınlar arasında düzenlenen ’altın’ günlerine bile katılıyoruz. Amacımız yaşanabilecek bu tür olumsuzluklara karşı vatandaşları uyarmak" dedi.
 

Zafer Sel - AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.