'Hitler gibi Türkiye'ye taviz veriliyor'

Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecinde kurallara uymadığını ve AB'nin taviz verdiğini öne sürdü

29 Ekim 2009, Perşembe 17:55
A A

Hristofyas, İngiliz Guardian gazetesinin internet sitesinde yayımlanan demecinde, "Türkiye ve Nazi Almanya’sını kıyaslamadığını" belirtmekle birlikte, şu ağır ifadeleri kullandı: "’Kızdırmamak için Türkiye’ye sorun çıkarmayın’ demek mantıklı değil. Kurallar var ve Türkiye bunlara uymuyor.

Bu durum bana İkinci Dünya Savaşı öncesinde daha saldırgan olmaması için Hitler’e taviz verilmesini hatırlatıyor. Faşizm faşizmdir, Hitler de Hitler’dir."

Kıbrıs’taki kapsamlı çözüm müzakerelerinin "beklentilerini karşılamadığını" kaydeden Hristofyas, "Farklılıklarımız ve fikir ayrılıklarımız var. Derin, derin farklılıklar" diye konuştu.

Hristofyas, Kıbrıs’ta tıkanıklığın büyük ölçüde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan kaynaklandığını savunarak, "Sayın Erdoğan ile her konuda anlaşamıyoruz" dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.