Hizbullahçılar kayıplara karıştı

Hizbullah'ın tepe yöneticileri Edip Gümüş ve Cemal Tutar'ın 4 Ocak'taki tahliye kararı sonrası imza atmak için karakola hiç gitmediği ortaya çıktı

12 Ocak 2011, Çarşamba 09:54
A A
Hizbullahçılar kayıplara karıştı

Tutukluluk süresini sınırlandıran kanun maddesinin yürürlüğe girmesiyle tahliye olan Hizbullah yöneticileri Edip Gümüş, Cemal Tutar ve Askeri Kanat Sorumlusu Mehmet Varol, adli kontrol kararı kapsamında karakola gidip imza vermiyor.

İran’a ya da Suriye üzerinden Lübnan’a kaçma ihtimallerinin yüksek olduğu konuşuluyor. Radikal gazetesinde yer alan Mesut Hasan Benli imzalı haberin ayrıntıları şöyle.

"ALLAH İÇİN BİN YIL YATARIZ" DEDİ, 3 GÜNDÜR YOK

Batman’da yaşayan örgütün askeri kanat yöneticilerinden Mehmet Varol’un 3 gündür imza vermediği belirtildi. Hizbullahçılar 4 Ocak 2011 günü tahliye edilmişti.

Varol iki gün imza vermiş ve “Biz Allah için 1000 yıl yatarız, kaçmayacağız” demişti. Batman Başsavcılığı yetkilileri, “Dün itibariyle diğer 5 sanık imza vermeye geldi.

Örgütün bir diğer yöneticilerinden Edip Gümüş de Batmanlı. Ancak Gümüş adres olarak Diyarbakır’da bir yer göstermesi nedeniyle evrakı Diyarbakır Başsavcılığı’na gönderildi” dediler.

TUTANAK TUTULDU

Başsavcılık yetkilileri, Varol’un imza vermeye gitmemesiyle ilgili olarak tutanak tuttuklarını belirterek, “Sadece tutanak tutup Diyarbakır Başsavcılığı’na gönderdik. Bu sanıklar 10 yıllık tutukluluk süresini doldurduğu için tahliye edildiler.

İmza vermeye gelmedikleri için tutuklanıp tutuklanmayacağı konusunda bir belirsizlik var. Diyarbakır nasıl bir karar verecek bekliyoruz” diye konuştu.

Tahliye edildikten sonra Diyarbakır’da adres bildiren örgüt yöneticileri Edip Gümüş ve Cemal Tutar’ın da imza vermeye gitmediği öğrenildi.

Avukatlar, Gümüş ve Tutar’ın cezaevinden çıktıktan sonra başta taziyeler olmak üzere birtakım şehir dışı ziyaretlerde bulunduğu için şu anda Diyarbakır’da bulunmadıklarını savundular.

EMNİYET: TAKİPTEYİZ

Emniyet yetkilileri, hizbullah sanıklarını gözetim altında tutulduğunu söylüyor. İstihbaratın da Hizbullahçıların peşinde olduğu bildirildi.
Ancak bu kişilerin Yargıtay’daki duruşma öncesinde İran’a ya da Suriye üzerinden Lübnan’a kaçma ihtimallerinin yüksek olduğu öğrenildi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.