Hızla zayıflatan 10 bitki çayı

Kilo verme sürecinde en çok ihtiyaç duyduğumuz şeylerden biri zayıflamamıza yardımcı olacak yan ürünler. Bunların başında ise yağ yakan bitki çayları geliyor. Zayıflama çayı eczaneden edinilebileceği gibi evde bitkisel çaylar da kullanılabilir. Zayıflatan çaylar, annelerimizden yeni nesile kadar her yaştan insanın ilgisini çekmiştir. Peki zayıflatan bitki çayları gerçekten etkili mi? Zayıflatan bitki çaylarının gerçekten etkili olabilmesi için yaşam tarzınızda da değişikliğe gitmeli, yağ yakan çayların işe yaraması için aldığınız kaloriyi azaltmanız gerekir. İşte hızla zayıflatan 6 bitki çayı!

16 Haziran 2020, Salı 14:29 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Mate çayı

Mate çayı

Mate yaprağı bitkisi zayıflatıcı bitkiler içerisinde en etkili olanlardan bir tanesidir. Vücuttan fazla suyun atılmasına yardımcı olur ve iştah kesici etkileriyle tok tutucu özellikleri bulunur. Mate yaprağının bu özellikleri sayesinde daha az yemek tüketmenize ve tok kalmanıza yardımcı olur.

Maydanoz çayı

Maydanoz çayı

Maydanoz çayının yakılan kaloriyi arttırma veya yağ yakılmasını hızlandırma gibi özellikleri yok. Buna rağmen diyet listelerinde sıkça yer almasının nedeni sindirimi kolaylaştırması ve fazla suyun (ödemin) vücuttan atılmasını sağlayarak sizi tartıda 1 adım öne geçirmesi. Maydanozun diğer faydası ise folat, potasyum, kalsiyum, fosfor, C ve A vitaminleri bakımından zengin bir bitki olması.

Beyaz çay

Beyaz çay

Doktorların kilo vermek isteyenlere tavsiye ettiği bir diğer çay olan “beyaz çay” gıdalar yoluyla alınan yağın vücut tarafından emilmesini azaltarak depolanmasını önlüyor. Öğle yemeğinde 2 fincan beyaz çay içerek yağın depolanmasını önleyebilirsiniz.


Pu-Erh çayı

Pu-Erh çayı

Pu-erh çayının içerdiği kateşinler, kafein ve theanin bileşikler kilo kaybını düzenlemeye yardımcı olur. Bu maddeler, pu erh çayı obezite karşıtı özellikleri açısından kilo sorunu olan vücudun düzenlenmesinde diğer çay türlerine göre daha büyük oranda yardımcı olduğu pek çok araştırmada ortaya kondu.

Yaban mersini çayı

Yaban mersini çayı

Beslenme alışkanlıkları ve dengeli beslenmeyi sağlayan ve açlık hissini bastırmada yardımcı olan yaban mersini çayı ile zayıflamanız mümkün.

Tarçın çayı

Tarçın çayı

Herkes tarafından bilinen ve sevilen bir kokuya sahip olan tarçın çayı, termojenik etkisine sahiptir. Pek çok şifaya sahip olan Tarçın çayı aynı zamanda vücut sıcaklığını yükseltir ve metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlar. Metabolizmanın hızlanmasıyla birlikte kişi yediklerini çabuk yakar ve böylelikle kilo alma derdi ortadan kalkar. Tarçın çayının bir diğer özelliği ise vücudun kan şekerini dengeleyerek iştahı bastırır ve kolesterolü dengeler. Tarçın çayını, sade bir şekilde tüketebilir veya hazırladığınız bitki çaylarına tarçını toz şekilde ekleyip tüketebilirsiniz.


Karnıyarık otu çayı

Karnıyarık otu çayı

Kabızlık ve sindirim şikayeti olan diyabetik kişilerin sıklıkla tercih ettiği karnıyarık otu, içeriğindeki müsilaj ve lipidler sayesinde bağırsak duvarını yumuşatarak tuvalete çıkmayı kolaylaştırır. Tüm bunların yanında kabızlık sorunu yaşayanlarda bağırsak mukozasını bozmadan detoks etkisi yaratmaktadır. Karnıyarık otu çayı düzenli kullanımlarda bağırsak hastalıklarını azaltır, kolesterolü düşürür, şekerle yağ emilimini gerçekleştirerek iştahı düzenler.

Funda yaprağı çayı

Funda yaprağı çayı

Zayıflamak isteyenlerin olmazsa olmaz bitki çayları arasında yer alan funda yaprağı, terletici, idrar söktürücü ve yağ yakıcı özelliğe sahiptir. Funda yaprağı mate, yeşil kahve, biberiye, acı çehre gibi bitkilerle birlikte kullanılması durumunda ciddi bir kilo verme özelliğine sahiptir. Zayıflatma etkisinin yanında idrar yolu hastalıklarının önüne geçen funda yaprağı çayı, böbrekleri temizler, romatizmaya iyi gelir, uykusuzluğu ortadan kaldırır, gut tedavisine yardımcı olur ve sindirim sistemini korur.

Biberiye çayı

Biberiye çayı

Kuş dili otu olarak da bilinen biberiye, zayıflamak isteyen kişiler için mükemmel bir etkiye sahiptir. Yüksek miktarda A vitamini, C vitamini, B6 vitamini, B1 vitamini, B9 vitamini, magnezyum, kalsiyum, bakır ve demir minerallerine sahip biberiye, hazımsızlık ve sindirim problemi gibi sorunları ortadan kaldırmaktadır. Tüm bunların yanında migren, ağız ve boğaz yaralarını iyileştirir. Güçlü adet söktürücü özelliği sayesinde kadınların regli döneminde tüketebileceği biberiye çayı, kilo problemi olan kişilerin düzenli kullanımda zayıflayabileceği doğal bitki çaylarındandır.


 Yeşil çay

Yeşil çay

Yeşil çayın zayıflatan çaylar arasında ilk sırada gösterilmesinin nedeni, kafein ile metabolizmayı hızlandırırken içerdiği kateşinler (bir antioksidan çeşidi) vücuttaki yağ oranını azaltması. 35 erkek üzerinde yeşil çayın zayıflama etkisi hakkında yapılan 3 aylık bir araştırmaya göre, düzenli olarak yeşil çay içenlerin içmeyenlere oranla daha fazla kilo (2.5 kiloya 1.3 kilo ortalamasıyla) verdikleri tespit edilmiş.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kilo verdiren ve hızla zayıflatan 5 yaz sporu