Hızlı yaşlandığınızı gösteren 5 işaret

Günlük koşturmaca içinde bazen ne kadar yorulduğumuzu hissetmeyiz. Sizin de gün içinde aynaya bakmayı unuttuğunuz oluyor mu? İşte bu yorgunluk, hızla yaşlanmamıza kırışıklıklarımızın artmasına neden oluyor... Siz yaşlandığınızı fark etmeseniz de yaşlandığınız gösteren emareler var. Biraz aynaya bakarak fark edebilirsiniz.

20 Nisan 2021, Salı 11:35 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Kırmızı gözler

Kırmızı gözler

Kırmızı gözler mevsime bağlı alerjiden veya bilgisayar ekranına uzun süre bakmaktan daha fazlasını işaret ediyor olabilir. Özellikle kronik olarak ortaya çıkan bu durum kireçlenmeye bağlı kronik bir enfeksiyondan, özellikle vücudun yaşlanmasına bağlı bir hastalıktan kaynaklanıyor olabilir.


Göz kızarıklığı nasıl engellenir?

Göz kızarıklığı nasıl engellenir?

Antioksidan bakımından zengin alkali diyeti kızarıklığı önleyerek eklem ağrılarını giderebilir ve yaşlanmayla savaşabilir. Alkali zengini yiyecekler olgun meyveler, yeşillikler ve diğer karbonhidratsız sebzelerdir. Fast food tarzı beslenmeden kaçınıp gerçek besinler tükettiğinizde kronik kızarıklıkların daha az belirdiğini görebilirsiniz.


Kızarıklığa iyi gelen yiyecekler

Kızarıklığa iyi gelen yiyecekler

 • Patates
 • Salatalık
 • Badem
 • Ceviz
 • Sarımsak

 Düşük göz kapakları ve göz çevresindeki yağ birikintileri

Düşük göz kapakları ve göz çevresindeki yağ birikintileri

Göz kapaklarınız düşükse bunun sebebi birden fazla olabilir; yorgunluk, alerji, tiroidin çalışmaması veya sıvı tutulumu. Pek çok durumda düşük göz kapakları oksidatif strese yani serbest radikallerin artmasına ve vücudunuzdaki hücrelere zarar vermesine sebep olur.

Nasıl engellenir?

Nasıl engellenir?

Oksidatif stres çoğunlukla işlenmiş yiyeceklerin fazla tüketimine bağlıdır. Bundan vazgeçin! Patates cipsini bir kenara bırakın, onun yerine böğürtlen veya havuç yiyin. Serbest radikaller havadan veya sudan gelebilir ama antioksidan zengini bir diyet bu tür etkileri giderebilir.

 

İşlem görmemiş yiyecekler yiyin. Kereviz göz çevresinin daha güzel görünmesine yardımcı olur ve şişlikleri indirir. Ayrıca karaciğer ve böbreğinizin toksinlerden arınmasını sağlar.

Kırışıklıklar ve sarkmış cilt

Kırışıklıklar ve sarkmış cilt

Cildiniz erkenden kırışmaya ve sarkmaya başladıysa hayatınızda bazı değişiklikler yapmanızın zamanı gelmiş demektir.

Nasıl engellenir?

Nasıl engellenir?

 • Detoks programınıza su ve limon ekleyin.
 •  Zararlı maddelerden arınmak için yapmanız gerekenlerden biri her sabah limonlu ılık su içmektir.
 • Armut lif açısından zengindir ve E, B, A vitaminleri sağlarken kolon temizliğine de yardımcı olur.
 • Lahana C vitamini ve sülfür sayesinde kanı temizler. Armut, lahana gibi o da lif bakımından zengindir ve toksinlerden arındırır.
 • Zerdeçal güçlü antioksidanlar ve kurkumin içerir. Bu madde de dolaşımı düzenler.
 • Aşırı kuru, pul pul dökülen bir cilt tiroid kontrolü yaptırmanızı gerektirebilir. Tiroidin düzenli çalışması ne kadar enerjik ve genç hissettiğinizle ilgili. Tiroid de, adrenalin de vücudun etkili bir boşaltım yapmasına bağlıdır.

Kuru bir cilt

Kuru bir cilt

Cildinizde ne kadar çok zararlı madde varsa yaşlanma o kadar erken olacaktır. Cilt temizliğine özen gösterdiğinizde parlaklık ve canlılığı siz de hissedeceksiniz.

Nasıl engellenir?

Nasıl engellenir?

Tiroid ve adrenalinizi soya ve kafeinden kaçınarak iyileştirin. Soya tiroid fonksiyonlarının durmasına ve tiroid hormonu salgılayan enzimlerin zarar görmesine yol açabilir. Protein için illa tofu almanız gerekmiyor. Manganez içeren darı tiroid bezini güçlendiren bir mineraldir. Manganez saç renginizi de güçlendirir.

Yorgunluk

Yorgunluk

Kronik yorgunlukla savaşmak için kahve tüketimi böbreklerinizle ilgili sorun yaşamanıza sebep olabilir. Tüm gün ayakta kalabilmek için kahve ve yapay tatlandırıcılara yüklenmek yerine işlenmemiş yiyecekler tüketin, bu şekilde gün boyunca enerji seviyeniz yüksek kalacaktır.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Cilde zarar veren 7 'sağlıklı' ürün