'Hokus pokus' sahtekârları yakalandı

Kendilerini eski Fildişi Cumhurbaşkanı'nın yakınları olarak tanıtan iki yabancı, herkesi saf sanıp bildik yöntemle dolandırıcılık yapmaya çalışırken İstanbul'da kıskıvrak yakalandı

08 Aralık 2012, Cumartesi 14:20
A A
'Hokus pokus' sahtekârları yakalandı

Ümraniye'de biri Mali diğeri Fransız asıllı iki kişi, kendilerini Fildişi Sahilleri’nin eski Cumhurbaşkanı’nın akrabası olarak tanıtıp gerçek banknot boyutunda kesilmiş ve üzerine euro resmi işlenen siyah kağıtlarla dolandırıcılık yapmaya çalışırken suçüstü yakalandı.

Olay Ümraniye Ihlamurkuyu Mahallesi’nde bulunan bir yapı markette meydana geldi. Geçtiğimiz hafta yapı markete gelen Mali uyruklu Diarra Amadou ve Fransa Uyruklu Eric Arsne kendilerini Fildişi Sahilleri’nin eski Cumhurbaşkanı’nın akrabası olarak tanıtıp çok miktarda duvar kağıdı alacaklarını söyledi.

HEP AYNI TEZGÂH

Bunun üzerine 2 gün arayla yapı markete gelen şüpheliler, marketin sahibi Aydın Gül ile yakınlık kurdu. Güven kazandıktan sonra ellerinde bulunan euro boyutundaki siyah kağıtları, özel bir kimyasal kullanarak gerçek paraya çevirdiklerini söylediler. Daha önce de denenmiş bu yöntemi duyunca dolandırıcılıktan şüphelenen Gül durumu polis ekiplerine haber verdi. Güven Timlerine bağlı polisler 2 şüpheliyi takibe aldı. Dün sabah saatlerinde market sahibiyle anlaştıkları üzere yapı markete gelen şüpheliler, 2 siyah kağıdı 50 euroya çevirirken, polis ekipleri tarafından suçüstü yakalandı.SUÇÜSTÜ YAKALANDILAR

Market sahibi Gül, "Bana ’Size bir sırrımı söylemek istiyorum ve sana güvenmek istiyorum’dedi. Bende ’Güven’ dedim. Elindeki çantadan bazı malzemeler çıkardı. Elindeki 50 euroyu iki kağıdın arasına koydu ve 50 eurodan 3 adet 50 euro çıkardı 150 euro yaptı. 5 dakika içinde kısa bir süre içinde boyama yıkama usulü. Daha sonra biz bu işin sahtekarlık olduğunu anladık. Durumu Güven Timlerine haber verdik. Sağ olsunlar 2-3 gündür izliyorlardı bizi. Takip ediyorlardı. Onlarda bugün (dün) iş yerimize geldiler. Arkadaşlar da hazırdı. Güven Timleri suç üsttü yakaladılar" dedi.

BİLGİSAYARLARINDAN DOLAR DOLU ODA ÇIKTI!


Polis Diarra Amadou ve Fransa Uyruklu Eric Arsne adlı şüphelileri gözaltına alarak Ümraniye Dudullu polis merkezine götürdü. Şüphelilerin bilgisayarlarına ve dolandırıcılıkta kullandıkları malzemelere el koydu. Gözaltına alınan şüphelilerin bilgisayarındaki dolar dolu bir odanın çekilen fotoğrafının olması dikkat çekti. Şüpheliler alınacak ifadelerinin ardından adliyeye sevk edileceği öğrenildi.

DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Fotoğraflarla tarihi buluşma