Hollanda'da emeklilik yaşı 67

Hollanda'da, bir yıldır süren emeklilik yaşının yükseltilmesi tartışmalarına hükümet son noktayı koydu ve 65'ten 67'ye çıkartılmasına karar verdi

16 Ekim 2009, Cuma 17:32
A A

Koalisyonu oluşturan partilerin dün anlaşmaya vardıklarını açıklamasının ardından, bugün toplanan Bakanlar Kurulu emeklilik yaşının 65’ten 67’ye çıkarılmasını kararlaştırdı.

Karara göre, emeklilik yaşının 67’ye çıkarılması iki aşamada gerçekleşecek. Halen 55 ve üstü yaşta olanlar kapsam dışında tutulurken, 50-55 yaşları arasında olanlar 2020 yılından itibaren 66 yaşında, 50 yaşın altında olanlar ise 2025 yılından itibaren 67 yaşını doldurduktan sonra emekli olma hakkını kazanacak.

4 MİLYAR EURO KAZANÇ
Emeklilik yaşının 67’ye çıkarılmasıyla Hollanda hazinesinin uzun vadede yılda ortalama 4 milyar Euro kazanç sağlayacağı hesaplanıyor. Yeni düzenlemeye göre, işverenler, ağır işlerde çalışan personelini 30 yılını doldurduktan sonra daha hafif işlerde çalıştırmak zorunda olacak.

İŞVERENLER KARARDAN MEMNUN
Sendikalar yeni düzenlemeye karşı çıkarken, işveren örgütleri kararı memnuniyetle karşıladı. Koalisyonu oluşturan partiler üzerinde anlaşma sağladıkları ve Mecliste çoğunluğu oluşturdukları için, hükümetin emeklilik yaşını yükselten yasa değişikliği kararının parlamentodan kolaylıkla geçmesi bekleniyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.