Hollanda'da fişi çekilen Türk hasta tedavi için ülkeye getirildi

Hollanda'da fişi çekilen Türk hasta tedavi için ülkeye getirildi

Hollanda'da bir süredir corona virüs tedavisi gören Selahattin Kandaz'ın tedaviye yanıt vermediği gerekçesi ile yaşam destek ünitesinin kapatılmasına karar verildi. Kararın ardından Kandaz, tedavisine Türkiye'de devam edilmesi için ambulans uçak ile Türkiye'ye getirildi.

11 Şubat 2021, Perşembe 17:07 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Amsterdam'daki OLVG Oost Hastanesi doktorları, yoğun bakım ünitesinde 15 Ocak'tan itibaren corona virüs tedavi gören Selahattin Kandaz’ın tedaviye yanıt vermediği için yaşam destek ünitesinin fişini çekileceğini açıklamasından sonra Kandaz’ın yakınları harekete geçti. Kandaz’ın kızı Müberra Kandaz, Türk makamlarına başvurdu ve Kandaz’ın Türkiye’ye getirilmesi için Sağlık Bakanlığı hemen harekete geçti. Kandaz dün akşam Ankara’ya getirildi.


Kandaz’ın kızı Müberra Kandaz Hollandalı doktorlarla yaşadıkları sorunlarını şöyle anlattı:

Akıl fikir erdiremiyoruz. Babamız ilk gün hastaneye geldiğinde bizimle konuşuyor ve bizimle şakalaşıyordu. Ama aradan geçen yaklaşık üç hafta sonra doktorlar bize, 'tedavimizden sonuç alamıyoruz, Cuma günü tedaviye son vereceğiz' dediler. Yani kısaca babamızın yaşam fişini çekeceklerini bildirdiler. Asla biz bunu istemiyoruz ve buna karşı çıkıyoruz. Biz babamızın Türkiye'ye nakledilmesini istiyoruz. Bu konuda Dışişleri Bakanlığımız başta olmak üzere, İçişleri Bakanlığımıza, Türkiye'nin Lahey Büyükelçiliğine ve Amsterdam Başkonsolosluğu'na gerekli yazılarımızı yazarak yetkililerden babamızı Hollanda'dan kurtarmalarını istedik" dedi. Kandaz, dün akşam yerel saatle 21.00’de Sağlık Bakanlığı’na ait ambülans uçağı Amsterdam Schiphol Havalimanı'ndan Ankara’ya hareket etti. Kandaz'ın tedavisine Türkiye'de devam edilecek.

DHASıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER ABD - Çin görüşmesi sonrası açıklama: İki ülke için de felaket olur