Hollandalı anneler mutlu çocuk yetiştirmenin sırrını paylaştı

Unicef’in yaptığı araştırmalar sonucunda dünyanın en mutlu çocuklarının Hollandalı çocuklar olduğu ortaya çıktı. Hollandalı ebeveynlerin konu hakkında neler yaptığını merak ediyorsanız haberimizin detaylarına göz atabilirsiniz. İşte Hollandalı ebeveynlerden mutlu çocuk yetiştirmenin sırları…

11 Ekim 2019, Cuma 13:36 Son Güncelleme:
A A

Posta.com.tr

Gelişmiş ülkeler arasında yapılan araştırmalar sonucunda dünyanın en mutlu çocuklarının Hollandalı çocuklar olduğu ortaya çıktı.


Ancak bu durumun ekonomik nedenlerden kaynaklanacağı düşüncesine kapılıyorsanız tamamen yanılacağınızı baştan belirtmek isteriz. Birazdan öğreneceğiniz bilgiler Hollandalı çocukların yetiştirilme tarzına dair hem de ebeveyn ve öğretmenlerin yaşam tarzına dair önemli bilgiler veriyor.

Uyumaları için zaman verin


Dinlenmeye odaklanma, tam anlamıyla Hollanda ebeveynlik kültüründe yer etmiştir. Hollandalı ebeveynler genellikle minimum miktarda dikkat dağıtıcılarla evde daha düşük yoğunluklu aktiviteler seçiyorlar. Bu, çocuklarının daha sakin hissetmelerine ve daha düzenli bir uyku programına sahip olmalarına yardımcı oluyor.


Bazı araştırmalar , Hollandalı bebeklerin 6 aylıkken, Amerikalı bebeklerle karşılaştırıldığında günde 2 saat fazladan fazla uyuduğunu gösteriyor. Bebekleri daha iyi uyudukları için Hollandalı ebeveynler daha iyi uyuyorlar ve kendilerini daha rahat hissediyorlar.

Kahvaltıda çikolata yemeleri kötü bir fikir değil

Kahvaltıda çikolata yemeleri kötü bir fikir değil


Kahvaltıda çikolata yemek kötü bir fikir gibi geliyor ama Hollandalı anneler için değil. Çocuklardan sakladığınız ve yasakladığınız her şeyin onlara her zaman daha çekici geldiğini unutmayın.

Onlara paranın önemli olmadığını gösterin

Onlara paranın önemli olmadığını gösterin


Hollandalılar çoğunlukla düşük maliyetli aktiviteler ve temelden geri dönüş yaklaşımıyla basit bir hayata odaklanıyor. Çocukları ikinci el oyuncaklara yönlendiriyorlar. Böylelikle çocuklar bir şey istedikleri zaman onun için çalışmak zorunda oldukları bilincinde oluyorlar. 

Kendi görüşlerini ifade etmeleri için teşvik edin

Kendi görüşlerini ifade etmeleri için teşvik edin


Hollandalı bir ailede, en küçüğü de dahil olmak üzere herkesin bir sözü vardır. Ve bazen 3 yaşında bir çocukla pazarlık etmeye çalışmak gerçekten yorucu olabilse de, Hollandalı aileler küçük çocuklara kendi sınırlarını nasıl koyacaklarını ve istediklerini net bir şekilde ifade etmeyi öğrettiğine inanıyor.


Başarılı çocuk mutlu çocuk demektir

Başarılı çocuk mutlu çocuk demektir

Başarılı olmak için çocuklar mutlu olmalı, farkında, motive olmalı, bağımsız olmalı ve aileleri ve arkadaşları ile olumlu bağları olmalıdır .Hollandalıların inandığı şey budur. Ve onlara göre, yalnızca bu mutluluk duygusu şimdi ve gelecekte büyük başarılara yol açabilir.

Bunun yanı sıra, Hollandalı ebeveynler çocuklarını daima kendi güçlü ve zayıf yönlerine sahip bireyler olarak görür ve asla kendi değerlerini ve hayallerini kendilerine empoze etmeye çalışmaz.


Sıradaki haber yükleniyor...