Hollandalı ırkçı lider Geert Wilders, nefret söyleminden suçlu bulundu

Hollandalı ırkçı lider Geert Wilders, nefret söyleminden suçlu bulundu

Hollanda mahkemesi, ırkçı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders’i nefret söylemleri nedeniyle suçlu buldu

09 Aralık 2016, Cuma 15:45 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Hollandalı aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders'in Faslılara yönelik sözleri nedeniyle "ırkçılık, ayrımcılık, hakaret, toplumda kin ve nefreti körükleme" suçlarından yargılandığı davada karar açıklandı.
 

NE DEMİŞTİ?


Amsterdam'da görülen davada mahkeme, Wilders'in 2014'te yaptığı konuşma sırasında sarf ettiği, "Bu şehirde ve Hollanda’da çok mu, az mı Faslı istiyorsunuz?" sözleri nedeniyle "ayrımcılık ve hakaret" suçu işlediğine hükmetti. Geert Wilders'ın düşünce özgürlüğünün sınırlarını ihlâl ettiğini açıkladı.
 

SADECE SUÇLU BULUNDU, AYRICA CEZA VERİLMEDİ


Ancak mahkeme tarafından suçlu bulunan Wilders ceza almadı. Yargıçlar, Wilders'ın suçlu bulunduğu hükmün bir politikacı için "ceza olarak yeterli" olduğuna hükmetti.

Kararın, halen milletvekilliği görevini sürdüren aşırı sağcı liderin görevi üzerinde doğrudan bir etkisi yok.


WILDERS: SUÇLU BULUNMUŞ OLMAM DELİLİK


Duruşmaya katılmayan Geert Wilders suçlu bulunmuş olmasını "delilik" diye niteleyerek, hakkında karar veren hâkimlere "kindar" dedi. Tweet atan Wilders, "PVV'ye kin tutan üç hâkim, Faslıları ırk ilân edip beni ve Hollanda halkının yarısını mahkûm etti. Delilik" diye yazdı. Ne kendisinin ne de kendisine oy verenlerin ırkçı olduğunu savundu. Geert Wilders kararı temyize götürecek.

Wilders kararın açıklanmasından önce ise Twitter hesabından, "Karar ne olursa olsun Faslılarla ilgili sorun hakkında doğruları söylemeye devam edeceğim. Hiçbir hâkim, siyasetçi ya da terörist beni durduramaz" yazmıştı.


NEDEN YARGILANIYORDU?


Hollanda’da Müslüman karşıtı tutumuyla tanınan aşırı sağcı Özgürlükler Partisi lideri Wilders, bu ülkede yaşayan Faslılara yönelik kullandığı ifadelerden dolayı, "Bir gruba karşı ırk temelinde ayrımcılık yapma, hakarette bulunma ve nefreti körükleme" suçlamasıyla yargılanıyordu.

PVV liderine karşı yargı süreci, 19 Mart 2014'teki yerel seçimler sırasında yaptığı açıklamalardan sonra başlamıştı. Wilders, seçim sonuçlarının değerlendirildiği toplantıda parti üyelerine, "Bu şehirde ve Hollanda’da çok mu, az mı Faslı istiyorsunuz?" sorusunu sormuş, ardından aldığı "az, az" cevabı üzerine, "Gereğini yaparız" demişti.

Toplumda büyük tepkiye yol açan bu sözlerden sonra aralarında Faslı sivil toplum örgütleri ve Hollandalı bazı belediyelerle kurumların da olduğu geniş bir kesim, Wilders aleyhine savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu. Suç duyurusu yapanların sayısı 6 bini aşmıştı.

Lahey Savcılığı bunun üzerine geçen sene Ekim ayında, Wilders’in şüpheli sıfatıyla ifadesinin alınmasına karar vermişti. Aşırı sağcı politikacı ifadesinde sözlerinin arkasında durduğunu açıklamıştı.

Hollanda'da 2017'nin Mart ayında parlamento seçimleri yapılacak.

AL JAZEERA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER ABD'de okulların açılışı tekrar ertelendi