'Hopa'da ilk karar açıklandı

Mahkemeye sevk edilen şüphelilerden 10'u serbest bırakılırken 6'sı tutuklandı. Terör suçlaması düştü. 15 kişi daha mahkemeye çıkacak

05 Haziran 2011, Pazar 12:15 Son Güncelleme:
A A
'Hopa'da ilk karar açıklandı

* Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Hopa’da düzenlediği mitingten sonra çıkan olaylara karıştıkları iddiasıyla gözaltına alınan şüphelilerden 16’sı Erzurum Özel Yetkili 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkarıldı.

* Terör suçundan yargılanmak üzere mahkemeye sevk edilen şüphelilerden 10’u serbest bırakılırken, 6’sı ’İzinsiz gösteri yapmak, görevli memura mukavemet ve kamu malına zarar vermek’ suçundan tutuklandı.

DURUŞMA SABAHA KADAR SÜRDÜ

Artvin’in Hopa ilçesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 31 Mayıs günü düzenlediği mitingde gözaltına alınarak dün Erzurum’a getirilen 31 şüpheliden 16’sı savcılıkta ifadesi alındıktan sonra terör kapsamında yargılanmak üzere Özel Yetkili İkinci Ağır Ceza Mahkemesi’ne sevk edildi. Sabaha kadar süren duruşmada 16 şüpheliden 10’u serbest bırakılırken 6’sı tutuklandı. Sanıkların müvekkili Sema Pekdaş, şöyle dedi:

TERÖR SUÇLAMASI DÜŞTÜ

"Mahkeme sanıklara itham edilen terör suçunu bozdu. Çıkan olaylarda gözaltına alınan 31 kişiden ilk olarak 4 günlük gözaltı süresi dolan 16’sı savcılık tarafından sorgulandı. Bunlardan 10’u serbest bırakıldı, 6’sı ise terör örgütü üyesi olmaktan mahmeye sevk edildi. Sabaha kadar süren duruşma sonunda mahkeme heyeti şüpheliler hakkında terör örgütü üyesi suçlamasını kabul etmeyerek 6 kişiyi kamu malına zarar vermek, izinsiz gösteri yapmak ve görevli memura mukavemet suçundan tutukladı. Bugün öğleden sonra da 15 kişi mahkeye çıkarılacak." (Hümeyra PARDELİ/ERZURUM, DHA)

OTURMA EYLEMİ BAŞLATILDI

Gözaltındakilerin yakınları ile onlara destek veren yaklaşık 200 kişi Hopa Kaymakamlığı önündeki park alanında toplanarak oturma eylemi başlattı. Grup, mahkeme sonucuna kadar oturma eylemlerini sürdüreceklerini ifade etti. Polis de, Kaymakamlık binası çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı. Bölgeyi araç giriş ve çıkışına kapatan polis, panzerleri de park alanı yakınına konuşlandırdı. Gözaltına alındıktan sonra polisten gördüğü şiddet sonucu kaburga kemiklerinin kırıldığı iddia edilen İbrahim Aksu, Trabzon Numune Hastanesi’ndeki tedavisinin ardında Hopa’ya götürülmüştü. Gözaltında yeniden rahatsızlanan Aksu’nun Artvin Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındığı öğrenildi.

'GÖZALTINDA İŞKENCE' İDDİASI

Özel Harekat timlerinin konvoyu eşliğinde iki minibüsle Erzurum’a getirilen 30 kişi, önce Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesine götürülerek sağlık kontrolünden geçirildi. İzmir Baro Başkanı Sema Pektaş, “Hopa’da insanlar demokratik muhalefet haklarını kullandılar. Bu haklarını kullanmaktan dolayı da terör örgütü üyesi olmak sıfatıyla gözaltına alındılar. Gözaltı sırasında işkence iddiaları var” dedi.

"TUTANAKLAR VERİLMEDİ"

Ankara Barosu’ndan yapılan açıklamada Hopa’da gözaltına alınanların savunma haklarının ağır şekilde ihlal edildiği belirtilerek, “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası çerçevesinde yürümesi gereken soruşturma Terörle Mücadele Kanunu hükümleri kapsamına alındı. Böylece soruşturmaya, Erzurum Özel Yetkili Savcılığı’nca el konuldu. Gözaltına alınan kişilerin emniyetteki ifade işlemlerine katılmak isteyen avukatlardan, kanuna aykırı olarak vekâletname ibraz etmeleri istendi, ifade tutanakları avukatlara verilmediği gibi kabulü mümkün olmayan hukuksuzluklar yapıldı” denildi. (MİLLİYET)

AYDINLARDAN HÜKÜMETE ÇAĞRI

Aralarında yazar, müzisyen, sinemacı, akademisyen ve gazetecilerin de bulunduğu üç yüze yakın aydın yaptıkları yazılı açıklama ile Hükümete “ölümleri durdurun” çağrısında bulundu. Açıklamada, Bismil ve Hopa ’daki can kayıplarının sorumlularının yargılanması talep edilerek “Hükümeti, seçime giren adayların ve oy verecek seçmenlerin düşünce ve kanaatlerini özgürce, korkusuzca oluşturmalarına ve ifade etmelerine olanak sağlayacak önlemleri acilen almaya çağırıyoruz. Bismil ve Hopa ’daki cinayetlerin sorumlularının yargılanmasını istiyoruz. Başbakanı yaşam hakkına saygılı olmaya davet ediyoruz” denildi. Ortak açıklamaya imza atanlar arasında Ahmet İnsel, Ece Temelkuran, Eşber Yağmurdereli, Gençay Gürsoy, İpek Çalışlar, Mahir Günşiray, Murathan Mungan, Nadire Mater, Osman Kavala, Ragıp Duran, Şebnem Korur Fincancı, Tanıl Bora, ve Yücel Sayman da bulunuyor.

HOPA´DA YARALANAN KORUMA POLİSİ KENDİNE GELEMEDİ

Erdoğan’ın Hopa'daki mitinginin ardından atılan taşla otobüsten düşerek ağır yaralanan ve 72 saat boyunca uyutulduktan sonra cuma günü uyutucu ilaçları kesilen koruma polisi 36 yaşındaki Servet Erkan, henüz kendine gelemedi.

Başbakan Erdoğan’ın içinde bulunduğu otobüse geçen salı günü yapılan taşlı saldırı sırasında arka kapıdan düşerek ağır yaralanan koruma polisi Servet Erkan, Rize Üniversitesi (RÜ) Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde beyin kanaması nedeniyle ameliyata alındıktan sonra 72 saat uyutuldu. Cuma günü saat 16. 00’da uyutulma işleminin sona ermesi ardından kendisine gelmesi beklenen ve dün el ve ayak parmaklarını oynatan bir ara ise gözlerini açan Erkan’ın tam olarak kendine gelemediği belirtildi.

Rize İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, uyutucu ilaçları kesilen ve ağrılı uyarılara cevap veren Erkan’ın henüz sözlü uyarılara cevap veremediğini söyledi. Tepe, beyin kanaması tamamen duran Servet Erkan’ın kendisine gelmesini beklediklerini ifade etti. (Muhammet KAÇAR/RİZE, DHA)

 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Alman uyruklu 4 terörist savaşçı sınır dışı edildi