Horizon-1 artık güvende

89 gün korsanların elinde kalan Türk kuru yük gemisi Horizon-1 Ürdün'ün Akabe Limanı'na ulaştı

19 Ekim 2009, Pazartesi 12:24
A A

Temmuz ayında Aden Körfezi’nde içindeki 23 personelle birlikte korsanlar tarafından kaçırılan ve 89 gün sonra yapılan anlaşma sonucu serbest bırakılan Türk kuru yük gemisi Horizon-1, Ürdün'ün Akabe Limanı'na ulaştı. Gemiye çıkan NTV ekibinin mürettebat ile yaptığı görüşmelerde, morallerin yerinde olduğu görüldü.

Yaklaşık 10 gün önce Gediz Fırkateyni'nden ayrılan Horizon-1, Kızıldeniz'de tek başına sürdürdüğü yolculuğun ardından Akabe Limanı'na geldi. Aden Körfezi'nden ayrıldıktan sonra fırkateyn eşliğinde güvenli sulara geçen gemi, 10 gündür tek başına seyrediyordu.

176 METRE
Horizon Denizcilik'e ait Horizon-1 adlı Türk bayraklı 176 metre boyundaki kargo gemisi 23 personeliyle Somali açıklarında korsanlar tarafından kaçırıldıktan 89 gün sonra yapılan anlaşma sonucu serbest bırakılmıştı.

Horizon Denizcilik avukatı olan Nilgün Yamaner, korsanlarla anlaşmaya vardıklarını ve rakamın 1,5 ila 2 milyon dolar arasında olduğunu söylemişti. 

Posta İnternet

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.