Horlama kabusunuz olmasın

Horlama kişinin yaşam kalitesini düşüren önemli bir sağlık sorunu ama sıklıkla ihmal ediliyor. Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Sertan Şahin horlama ve uyku apnesiyle ilgili önemli bilgiler ve çözüm yollarını anlatıyor...

12 Şubat 2019, Salı 12:07 Son Güncelleme:
A A

“Horlama, apne ve uyku bozuklukları kişilerin; hayat kalitesini, özel hayatlarını, günlük performanslarını, iş ve okul başarılarını doğrudan etkileyen önemli bir sağlık sorunudur. Bu durum, gerek obezite sıklığının fazla olması gerekse dengesiz beslenme ve spordan uzak yaşantının yaygın olması nedeniyle önemli bir problem haline gelmiştir” diyen Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Sertan Şahin önemli açıklamalarda bulunuyor...

Horlama; uyku esnasında burun, bademcik, damak veya dil kökü seviyesindeki bir tıkanıklığa bağlı olarak hastaların solunum sırasında zorlanması ve gürültülü solunum yapması olayıdır. Apne ise horlamanın daha ileri ve daha ciddi hal olup; uyku sırasında, benzer nedenlerden ötürü solunumun kısa süreli durmasına verilen isimdir. Uyku bozuklukları, tedavi edilmediği takdirde; kalp büyümesi, kalp yetmezliği, akciğer yetmezliği ve uykuda ani ölüm gibi çok ciddi problemlere neden olabilir.

Kişi uyku bozukluğu olduğunu fark etmeyebilir. Hastalar hekime en sık; gece uykusunu alamama, gündüz devamlı bir uyku hal, fiziksel performansta veya okul ve iş hayatındaki başarıda düşüş, ağız açık uyumaya bağlı olarak tekrarlayan boğaz ağrısı ve farenjit ataklarıyla başvururlar. Bu durum, ağız açık uyuma gibi hafif düzeyde olabileceği gibi şiddetli horlama veya uykuda uzun süreli nefes durması gibi ciddi boyutlarda da olabilir. Hastalar şikayetlerinin nedeninin; horlama, apne ya da ağzı açık uyumaya bağlı olduğunu çoğu zaman kendileri fark etmeyebilirler, bu durum genellikle birlikte uyudukları eşler tarafından fark edilir.

HORLAMA VE APNENİN NEDENLERİ NELERDİR?

HORLAMA VE APNENİN NEDENLERİ NELERDİR?

Horlama ve apne sıklıkla, nefes yolundaki bir tıkanıklık nedeniyle olur. Erişkin hastalarda sorun en sık, olarak burun bölgesinden kaynaklanır. Burnun ortasında yer alan ve burun çatısını oluşturan “septum” adını verdiğimiz kıkırdak bölgenin veya kemik yapının bir tarafa doğru eğilerek burun hava yolunu engellemesi sonucunda burun tıkanıklığı gelişir ve takiben horlama ve apne gibi olaylar tabloya eşlik eder. Bir diğer neden ise, damak ve bademcik problemlerdir. Aşırı büyük bademcikler veya sarkık ve gevşek damak yapısı da burunda tıkanıklık olmadan şiddetli horlama ve apnelere neden olabilir.

ÇOCUKLARDA DA GÖRÜLÜR MÜ?

ÇOCUKLARDA DA GÖRÜLÜR MÜ?

Çocuklarda da ağzı açık uyuma, horlama ve apne sıklıkla görülür. Erişkinlerden farklı olarak çocuklarda en sık; neden geniz et ve sıklıkla buna eşlik eden bademcik büyüklüğüdür. Her gece horlaması ve apneler olan bir çocukta geniz et ve bademcik ameliyatları yaparak bu sağlık sorununu halletmekteyiz. Bu çocuklarda gerekli cerrah müdahale yapılmazsa yüzde ve damakta şekli bozuklukları, tekrarlayan kulak enfeksiyonları, gelişme gerilikleri görülmektedir. Sıklıkla böyle hastalarda operasyon sonrası, horlama ve apne sorunlarının çözülmesine ek olarak; büyüme ve gelişmede hızlı bir ivmelenme de gözlemlemekteyiz.

TEDAVİSİ NASILDIR?

TEDAVİSİ NASILDIR?

Öncelikle bu hastaların; detaylı bir kulak, burun ve boğaz hastalıkları muayenesinden geçirilip sorunun kaynağının saptanması gerekir. Eğer ki sorun burun kemiğindeki eğrilik veya burun etlerinde büyümeden kaynaklanıyorsa ‘’Deviasyon ameliyatı’’ dediğimiz operasyonla kemik eğriliği ve et büyümeler cerrahi olarak düzeltilerek hastanın burnundan tam nefes alması sağlanmaktadır. Burun hava yolu açılınca hastanın yakınmaları ortadan kalkacaktır. Eğer problem bademciklerdeyse bademciklerin ameliyat le alınması le bu sorun kolaylıkla çözülür. Damak problemlerinden kaynaklanan horlama ve apne olgularında ise; sarkık ve gevşek damağı asma ve yukarı kaldırma ameliyatlarıyla bu ciddi yakınmaları gidermek mümkündür.

Tedavi sonrasında da sağlıklı yaşam tarzı şarttır. Hangi cerrahi yapılırsa yapılsın, ameliyat sonrası; düzenli ve dengeli beslenme, alkolden ve sigaradan uzak yaşam tarzı ve spor le ameliyatların mutlaka desteklenmesi gerekmektedir. Çok ileri ve cerrahiden fayda görmeyeceği düşünülen olgularda ise “CPAP” denilen ve halk arasında uyku meleği olarak da bilinen gece maskeleriyle olası tehlikeli sonuçlardan kaçınılmaya çalışılmaktadır.

HORLAMAYI ENGELLEYEN DOĞAL KARIŞIM REÇETESİ

HORLAMAYI ENGELLEYEN DOĞAL KARIŞIM REÇETESİ

Pek çok kişi evde hazırlanan bu doğal karışımla horlamadan kurtulduğunu söylüyor. İşte horlamayı önleyen o etkili karışım...

Malzemeler:

2 elma

2 havuç

1/4 limon

1 zencefil kökü

Hazırlanışı:

Bütün malzemeleri blenderın cam haznesinde çekin.


Her gece uyumadan birkaç saat önce tüketin. C vitamini deposu limon nazal yolları temizliyor ve burun deliklerini açıyor. Elma ve havuç burnun tamamını temizlerken zencefil nazal yollardaki baskıyı hafifletiyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (1 Ocak 2020 )