Hormonların cilde etkisi: Hormon hareketleri cilt kalitesini nasıl etkiliyor?

Hormonlarımız aslında bedenimizin patronu. Hormonlarımıza göre gülüyor, hormonlarımıza ağlıyor, onlara göre aşık oluyoruz. Aslında cilt problemlerinin de sandığımızın büyük bir çoğunluğu dönüp dolaşıp hormonlara dayanıyor. Hormonların cilde etkisi bir hayli büyük anlayacağınız. Hormon hareketleri cilt kalitesini nasıl etkiliyor tek tek anlattık.

04 Mart 2021, Perşembe 11:27 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Östrojen

Östrojen

Östrojen cilt sağlığında güçlü bir role sahip. Sağlam bir cilt bariyeri, cildin nem oranı ve yara izlerinin iyileşmesi gibi birçok detaya östrojen etki ediyor. Bu hormonun fazlalığında ciltteki sebum üretimi artıyor ve beklenmedik akneler ortaya çıkabiliyor. Yani periyod zamanlarında aknelerin artamasının sebebi östrojenin daha fazla üretilmesinden kaynaklı. Östrojenin azlığında ise cilt daha hassas hale geliyor. Ciltte kaşıntı ve iritasyon ortaya çıkabiliyor. Bakım ürünlerine, kumaş dokularıne ve çevresel etmenlere karşı cilt daha duyarlı hale geliyor.


Tiroid

Tiroid

Tiroid hormonu metabolizmadan, vücudun gelişiminden ve vücuttaki enerjinin kordinasyonundan sorumlu. Bu hormonun azlığında ciltte kuruluk ve hassasiyet ortaya çıkıyor. Cilt ölü deriyi daha geç atıyor ve pul pul dökülmeler görülebiliyor. Tiroid fazla üretildiğinde ise metabolizma hızı artıyor ve cilt ısınıyor. Bunun sonucunda vücutta daha çok ter salgılanıyor. Ciltte kızarıklıklar ortaya çıkabiliyor.


Kortizol

Kortizol

Kortizol için stres hormonu da diyebiliriz. Kronik stres sonucunda sürekli yüksek seviyelerde seyreden kortizol, cilt üzerinde birçok probleme yol açabiliyor. Hücre yenilenmesini yavaşlatan ve ciltteki kolajeni parçalayan bu hormon yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasını kolaylaştırıyor. Ayrıca ciltte inflamasyon birikimine yol açan kortizol, doku bozukluklarına, döküntülere ve aknelere yol açıyor. Ayrıca kortizol fazlalığında cildin su tutma yetisi de azalıyor. Dolayısıyla stresli zamanlarda cilt daha kuru ve hassas bir hale geliyor.

Testosteron

Testosteron

Erkeklik hormonu olarak adlandırılsa da kadınlarda da belli bir oranda testosteron salgılanıyor. Testosteron da tıpkı östrojen gibi cildin yağ dengesini baskın bir şekilde etkiliyor. Testosteron fazlalığında ciltte yağlanma artıyor, gözenekler belirginleşiyor ve ödem birikimi oluşabiliyor. Sonuç olarak da beklenmeyen akneler ortaya çıkabiliyor, cilt dokusu bozulabiliyor. Ayrıca yüksek oranda testosteron istenmeyen tüylerde artışı tetikliyor.

Hormona cilt sorunlarından kurtulmak için kaçınmanız gereken besn grupları

Hormona cilt sorunlarından kurtulmak için kaçınmanız gereken besn grupları

Süt ürünleri

Doğal olmayan ve çok fazla sentetik hormon içeren süt ürünleri, bedeninizdeki hormon dengesini bozabilir. Ayrıca süt ürünleri, gut sendromunun da temel nedenlerinden biri.


Soya

Soya

Eğer hormonal açıdan hassas bir yapınız varsa, soyanın içindeki fitoöstrojenler, hormonal sorunlarınızı artırabilir ve daha fazla akneye sebep olabilir. Soya birçok yiyeceğin içinde olabilir, bu yüzden etiketleri daha dikkatli okumalısınız.

Fıstıklı gıdalar

Fıstıklı gıdalar

Fıstık ve benzeri gıdalara alerjik olmadığını düşünen kişilerde bile zaman zaman reaksiyonlar yaşanabiliyor. Bu da deride inflamasyona neden olabiliyor.

Glüten

Glüten

Süt ürünleri gibi glüten de gut inflamasyonunu artırır.

 Kanola yağı, ayçiçeği yağı ve bitkisel yağlar

Kanola yağı, ayçiçeği yağı ve bitkisel yağlar

Yemeklerde kullanılan bazı yağlar, daha fazla omega 6 yağ asidi içerebiliyor. Bu da deride inflamasyona neden olabiliyor.

Kafein

Kafein

Kahve ve çay, vücudunuzdaki gerekli B vitamini, magnezyum ve çinko depolarını azaltabilir. Buda cildinizin bağışıklık özelliğine zarar verebilir.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 2 adımda evde cilt tipi analizi