HP'de kadın rekoru

Dünyada yüzde 50 Türkiye'de yüzde 60 kadın çalışana sahip teknoloji devi HP, Türk kadınlarının önündeki engellere dikkat çekti. "Kariyerler çocuk bakıcısı bulunamadığı için bitiriliyor" denildi. Röportaj: Murat GÜLDEREN

24 Temmuz 2017, Pazartesi 19:46
A A

ABD'li bilgisayar devi HP'de kadın egemenliği hakim oldu. Dünyada kadın çalışan oranı yaklaşık yüzde 50, Türkiye'de ise yüzde 60 olan HP, bu oranı her yıl biraz daha artırıyor. HP Türkiye Genel Müdürü Filiz Akdede "Bu şekilde sektöre örnek olmak gurur verici. Toplam yönetici sayımızın yüzde 70'ini kadınlar oluşturuyor. Ancak kariyerde büyük engeller yaşanıyor" dedi. 

BAKICI SORUNU

BAKICI SORUNU

Türkiye'de kadınların kendilerine daha fazla güvenmesi gerektiğine dikkat çeken Akdede şunları söyledi: "Çocuklar için günlük bakım merkezlerinin olmaması büyük sorun. Kadınlar aile desteği alamadıklarında ya da uygun bakıcı bulamadıklarında kariyerlerine ara vermek zorunda kalıyorlar. Kadınlar ancak yüzde 100 uygun olduklarını düşündükleri işler için başvuruda bulunuyor."

ÖNE ÇIKMAYI BİLİN

ÖNE ÇIKMAYI BİLİN

Kadınların mevcut durumda ölçülebilir riskleri almaları ve öne çıkmaları gerektiğini ifade eden Akdede "Burada kadın rol modeli eksikliğinin de altını çizmek gerek. Türkiye’de ve dünyada orta ve üst düzey kadın yönetici sayısı hala çok düşük seviyelerde. HP Türkiye’de yüzde 60 kadın çalışanımız var. Yönetici sayısının yüzde 70'ini kadınlar oluşturuyor" diye konuştu.

ESNAFIN PEŞİNDE

ESNAFIN PEŞİNDE

Aynı zamanda Türk Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (TÜSİAD) Bilgi Teknolojileri Çalışma Grubu Başkanı da olan Akdede, Türkiye ile ilgili çalışmalara ilişkin de şu bilgileri verdi: KOBİ'lere yeni teknolojileri, e-ticareti, bulutu, big datayı anlatıyoruz. Düzenleme gereken konularda kamu ve iş dünyasını biraraya getirecek platformlar oluşturuyoruz."

OYUNA ODAKLANDI

OYUNA ODAKLANDI

Dünya ve Türkiye bilgisayar satışlarında pazar lideri olduklarını da dile getiren Akdede "Dünya genelinde şu an 1 milyar kişi PC oyunları oynuyor. HP olarak 2018 yılı itibarıyla dünya genelinde PC gelirlerinin yüzde 30’unun oyun bilgisayarlarından geleceğini tahmin ediyoruz ve bu alana yatırım yapıyoruz. OMEN by HP oyun ürünleriyle bu alandaki ihtiyacı karşılıyoruz" dedi.

TEŞVİK ŞART

TEŞVİK ŞART

Doların yükselmesi, ithalatta uygulanan yüksek vergiler nedeniyle sektörün zor günler geçirdiğine de vurgu yapan Filiz Akdede "Bilgisayar pazarı Türkiye'de yüzde 42 daraldı. Taksit sürelerinin uzatılması ve vergilerin düşürülmesi gibi teşvikler sektörü rahatlatacaktır. Tüketici mevcut durumda talebini erteliyor" sözlerinde bulundu.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.