Hubble Uzay Teleskobu, ölen yıldızı nebula halinde görüntüledi

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi'nin (NASA) Hubble Uzay Teleskobu, Dünya’dan 5 bin ışık yılı uzaklıkta bulunan Güneş’e benzer düşük kütleli bir yıldızın sönme anını görüntülemeyi başardı

06 Şubat 2017, Pazartesi 13:53
A A
Hubble Uzay Teleskobu, ölen yıldızı nebula halinde görüntüledi
NASA’nın internet sitesinde yayınlanan görüntüde, yıldızın kırmızı bir alev topundan gezegen nebulasına dönüşümü net gözleniyor. Bilim adamları, infilak eden yıldızın iki yönde çevresine saatte 1 milyon kilometre hızla gaz ve toz saçtığını kaydetti.
 

NADİREN GÖRÜNTÜLENEBİLMİŞTİ


Bir yıldızın sönme aşamasını başlatan patlama, Dünya’daki gözlemciler açısından göz açıp kapayıncaya kadar yaşanan bir an olduğundan gök bilimciler, daha önce bir yıldızı bu aşamada nadiren görüntüleyebilmişti.
 

GELECEK BİN YIL İÇİNDE TAM BİR GEZEGEN NEBULASI OLACAK


Dünya’dan 5 bin ışık yılı uzaktaki Puppis Takımyıldızı çevresinde yer alan ve "Cabalash Nebulası" adı verilen sönme bölgesinin, gelecek bin yıl içinde tam bir gezegen nebulası halini alacağı belirtildi.


1990'DAN BU YANA GÖZLEM YAPIYOR


NASA’nın Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ile ortaklaşa işlettiği Hubble Uzay Teleskobu, 1990 yılından bu yana dünya yörüngesinden uzay gözlemleri yapıyor.

AA

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.