Hükümet Sözcüsü'nden flaş Varlık Fonu açıklaması

Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrası Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş açıklamalarda bulundu. Numan Kurtulmuş, Varlık Fonu başta olmak üzere gündemin sıcak başlıklarıyla ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu

06 Şubat 2017, Pazartesi 15:06
A A
Hükümet Sözcüsü'nden flaş Varlık Fonu açıklaması
Muhalefetin Varlık Fonu eleştirilerine yanıt veren Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş, "Türkiye'nin ekonomik olarak güçlü bir fona sahip olması, ekonomik olumsuzluklara karşı korunmak için verilen bir karardır. Muhalefetin sözleri son derece yanlıştır. Varlık Fonu, milli bir oluşumdur. Milli bir kuruluştur" dedi.

İşte Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş'un açıklamaları ve gazetecilerin sorularına verdiği cevapların satır başları:

VARLIK FONU

Burada büyük kamu şirketlerinin daha etkin bir şekilde yönetilmesi söz konusudur. Devletin elinde kuvvetli bir kaynak oluşturulması savunulmaktadır. Ekonomik salvolara karşı daha dinamik bir yapıya kavuşması öngörülmektedir. Mühim olan kamunun elinde varlık fonunun oluşturulmasıdır. Bu Türkiye ekonomisinin gücünü göstermek, kuvvetlenmesini sağlamak için garanti mahiyetinde olan bir fondur. Bu fonun aktarılmasının amacı, daha etkin kullanılmasını sağlamaktır. Savunma Sanayii'ndeki fonun buraya aktarılması aynı kaynağın daha da güçlendirilmesi için atılan bir adımdır.

Varlık Fonu'nun kendisi milli bir oluşumdur. Duyumu Umumiye ise ekonominin gayri milli olmasını sağlayan bir kurumdur. Muhalefetin bu benzetmesi yalnış bir benzetmedir.

REFERANDUM

Eğer Türkiye bugün bir Irak, Suriye olmadıysa bunun en önemli nedeni sandığın hala ortada olmasındandır. Kimisi evet kimisi hayır diyecek. Kampanya açık şekilde ortaya konulacak. Bu bir parti seçimi değildir. Farklı partiler evet etrafında  birleşiyor. Hayır'da da aynı şekilde. Biz pozitif bir kampanya yürüteceğiz. Söz de karar da milletindir. Söz de karar da milletindir.

ASTANA'DAKİ SURİYE GÖRÜŞMELERİ

Astana süreci Türkiye'nin çok yoğun çalışmaları sonrasında başladı. İlk kez rejim güçleriyle muhalifler bir araya geldi. Bizim amacımız bir an evvel varış görüşmelerinin neticelendirilmesidir. Mekik diplomasisiyle olağanüstü gayret gösteriyoruz. Koalisyon ülkelerinin El Bab operasyonları için yeterli desteği vermediğini ifade etmek isterim. Alman istihbaratı bu konuda bizimle büyük ölçüde bilgi paylaşıyor. Hem DEAŞ'a karşı çok yoğun bir mücadele veriyoruz. Hem de PKK ve YPG'nin Türkiye'ye zarar vermesini engelliyoruz.

FETÖ'DEN YAKALANAN 180 PİLOT  İTİRAFÇI OLUP GÖREVE Mİ BAŞLADI?

Mahkemeler sonucunda olumlu bir netice çıkarsa gerekli adımlar atıldı.

DEAŞ'IN DİN ADAMLARINA TEHTİDİ

Uzun bir süredir FETÖ ile bir ölüm kalım mücadelesi veriliyor. Terör örgütlerinin diz çöktürülmesinden başka çare yok! DEAŞ'a karşı da FETÖ'ye karşı da bütün operasyonlar yapılacak, hem Türkiye'ye yönelik tehditleri engelleyeceğiz hem de bu örgütlere destek verenler yakalanıp gerekli hukuki adımlar atılacaktır. Dergilerinden falan çok sayıda tehditler alınıyor. Bu tehditlere karşı da ilave tedbirler alınıyor. Allah korusun, ciddiyetle her istihbaratın değerlendirildiğini bilmenizi isterim.

AHMET TÜRK'ÜN AÇIKLAMALARI

Halkın yaşadığı yerlere bombaları yerleştirenlere karşı çıkın ve terörle aranıza mesafe koyun dedik. HDP'deki bazı siyasetçiler bunu yapamadılar. Terör örgütünün bir yan koluymuş gibi hareket ettiler. Kendilerine oy veren halka da ihanet ettiler. Sayın Ahmet Türk'ün sözleri (Bizim de yalnışlarımız oldu) de geç olmuştur. Dolayısıyla önce bu terör örgütünün bertaraf edilmesi Türkiye'nin ilk meselesidir. Ondan sonrası vatandaşlarımızın hak ve hukukuyla ilgili bir durumdur.

CUMHURBAŞKANI BAZI MADDELERİ VETO MU EDECEK?

Cumhurbaşkanımız kanaatimize göre 18 maddeyti onaylayacak ve referandum tarihi belli olacaktır.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.