Hummer'ın Çinliler'e satışı onaylanmadı

Hummer'ın Çinliler'e satışı onaylanmadı

08 Eylül 2009, Salı 15:33
A A
Hummer'ın Çinliler'e satışı onaylanmadı

Hummer birimini satın almak üzere General Motors ile anlaşan Çinli şirket devlet onayına takıldı.
Çin Maliye Bakanlığı, Sichuan Tengzhong firmasının General Motors ile Hummer'ın alımı konusunda yaptığı anlaşmayı onaylamadı. Legal Evening News gazetesi bakanlığın Çinli şirketten teknoloji transferi ve marka devri konusunda daha fazla bilgi istediğini iddia etti. 2005 yılında kurulan genç Çinli şirket Sichuan Tengzhong, General Motors ile ABD'in sembollerinden birinin alımı konusunda yaptığı anlaşma ile dikkatleri üzerine çekmişti. Çinli üreticinin inşaat ve iş makineleri ürettiği bildirilmişti.
Bir başka Çinli otomobil üreticisi Geely, dünyada güvenliğin simge markası Volvo'yu satın almak için geçen ay resmi teklifini yaptı. Çin basında çıkan haberlere göre, Geely satın alma için 2 milyar dolarlık teklif sundu. Geely zarar etmekte olan İsveçli otomotiv firması için teklif veren tek şirket olmuştu. Çinli firma, Türkiye’de de yatırım yapmak için çalışmalar yürütüyor.

Sadi KAYMAZ/ PEKİN, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.