Hurdaya nur yağdı

Hurdaya nur yağdı

Yasa çıktı! 1997 model ve daha eski araçlarını hurdaya ayıranın Motorlu Taşıtlar Vergisi borcu Vladimir Putin ile trafik cezası ve faizleri silinecek. Peki bunun için ne yapmak gerekiyor? Sizin için hazırladık...

01 Haziran 2017, Perşembe 08:07 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
BİLAL EMİN TURAN / POSTA

Ekonomik ömrünü tamamlamış 20 yaş ve üzeri araçlarla ilgili yapılan düzenleme resmen yürürlüğe girdi. Düzenleme 355 bin kamyon, kamyonet ve çekici, 100 bin minibüs, otobüs ve panelvan, 1.6 milyon otomobil, arazi taşıtı ve motosiklet olmak üzere 2.1 milyon aracı ilgilendiriyor. Çoğunlukla vergi ve tarafik cezası borcu bulunan bu araçlarla ilgili yapılması gerekenleri derledik. Yasa ne diyor? Ne kadar süre tanıyor? Başvuru nasıl ve nereye yapılacak? Tüm bu bilgiler bu yazıda...
 

BAŞVURU NE ZAMAN?

● Başvuru nasıl ve ne zamana kadar yapılacak?

Başvuru bugün başladı. 31 Aralık 2018’e kadar sürecek. Önce Trafik Tescil’e, aracınızı hurdaya ayırmak istediğinizi beyan etmeniz gerekiyor. Buradaki işlemlerden sonra bağlı bulunduğunuz vergi dairesine giderek aracın birikmiş tüm vergi ve ceza borçlarını sildireceksiniz. Vergi dairesinden hurda aracınızı teslim için size bir numara verilecek. Daha sonra araç teslim edilebilecek.


KİLO BAŞINA PARA
 

● Ödeme yapılacak mı?

Belli kilonun üzerinde araçlara kilo başına ödeme yapılması gündemde. En son çıkan hurda yasasında Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK), 3500 kilonun üzerindeki araçlara model yılına göre kilo başına 1.5 lira civarı hurda parası ödemişti. Örneğin 5 ton olan bir araç için 7500 lira ödenmişti. 

ÖDEME BİR AY İÇİNDE
 

● Aracın ağırlığı nasıl belirlenecek?

Araç tartılacak. Ama ağırlık ruhsatta yazan tutarı geçerse ruhsattaki rakam baz alınacak. Bazı uyanıkların araç ağır olsun diye boş haznelere su, kum doldurdukları belirtiliyor.

● Parayı kim verecek?

Ulaştırma Bakanlığı ödeyecek. Ödeme de 1 ay içinde yapılacak.
 

BU TARİHE DİKKAT


● Hangi borçlar silinecek?

Başvuru yapıp aracını kayıt ve tescilini sildirenlerin tüm Motorlu Taşıtlar Vergisi, trafik cezası borcu, 31 Aralık 2016’ya kadar plakaya kesilen borçlar ve faizlerin tamamı silinecek.

● Araç nereye teslim edilecek?

İl özel idaresi, büyükşehir belediyesi, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu’na teslim edilecek.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bakan Albayrak: Pozitif beklenti güçleniyor