Hüseyin dedeyi dolandıran kardeşlere 5'er yıl hapis

Hüseyin dedeyi dolandıran kardeşlere 5'er yıl hapis

Isparta'nın Yalvaç ilçesinde gazetelere 'İkinci baharımı yaşamak istiyorum' ilanı vererek eş arayan Hüseyin Çoban'ı (80) dolandırdıkları öne sürülen 2 kardeş 5'er yıl hapse mahkum edildi

13 Kasım 2015, Cuma 13:14 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

30 yıl Hollanda'da çalıştıktan sonra 1999’da emekli olan Hüseyin Çoban, 2008’de 56 yıllık eşi Ayşe Çoban’ın ölümü üzerine kesin dönüş yaptığı memleketi Eğirler köyünde yalnız yaşamaya başladı. İkisi kız üç çocuk babası ve dokuz torun sahibi Hüseyin Çoban, bir süre sonra yeniden evlenmeye karar verdi.  Çoban, bunun için 7 Mayıs 2013’te gazetelere 'Yalnızlık Allah'a mahsus. İnsanın malı mülkü olmuş, bir şey ifade etmiyor. İlla yanında bir ses, bir nefes olacak' yazılı ilan verdi. 'İkinci baharımı yaşamak istiyorum' diye başlayan ilanda Hüseyin Çoban, yurtdışından emekli, 300 dönüm tarla, 15 dönüm elma bahçesi ve 8 odalı bir ev sahibi olduğunu belirtti.

'MOTOR SAĞLAM, KALPTE PİL VAR'

Çoban, ilanda sağlığıyla ilgili olarak da "Motor sağlam, kalpte pil var" ifadelerini kullandı. Hüseyin Çoban, anlaştıkları takdirde kendisiyle birlikte köyde yaşamayı kabul edecek hayat arkadaşının hesabına, hemen 10 bin euro yatırmayı da vaat etti. Yine müstakbel eşine altın bilezik ve başka takılar alacağını da anlatan Çoban, tek şart olarak resmi nikah yapmayı koştu.

SENET İMZALATTILAR

Konunun ulusal basında da haber olması üzerine Hüseyin Çoban’ı, yurtiçi ve dışından pek çok gelin adayı aradı. Gazete ilanından birkaç gün sonra Burdur’un Ağlasun ilçesinde oturduğunu söyleyen Tansu İ. ve kardeşi Meryem İ., Hüseyin Çoban’ın yaşadığı köye geldi. Tansu İ., evlenme karşılığında 30 bin TL istedi ve bu amaçla Çoban’dan 30 bin liralık senet aldı. Tansu İ., bir süre sonra iddiaya göre 30 bin TL’nin önüne ’1’ ekleyerek 130 bin TL’ye yükseltilen senedi Hüseyin Çoban’dan tahsil etmek istedi. Bunun üzerine Hüseyin Çoban, avukatı aracılığıyla Tansu İ. ve Meryem İ. hakkında suç duyurusunda bulundu.

İKİ KARDEŞE 5 YIL CEZA

Yaklaşık 2 yıldır süren dava 19 Ekim’de sonuçlandı. Yalvaç Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Tansu İ. ve Meryem İ. suçlamaları reddederken, mahkeme heyeti iki kardeşe ’nitelikli dolandırıcılık’ ve ’sahte evrak düzenlemek’ suçlarından 5’er yıl hapis cezası verdi. Her iki taraf da kararı temyiz etti.

Karar sonrası açıklama yapan Hüseyin Çoban, cezanın az olduğunu savundu. Gazeteye ilan vermesinden 2 gün sonra Tansu İ.’nin kendisini arayarak oturduğu Ağlasun’a çağırdığını anlatan Hüseyin Çoban, "Gittim, evde hiçbir şey olmadığını görünce 900 lira verdim. Bu da yetmiyormuş gibi vergi borçlarını kapatması için 4 bin euro daha verdim. 8’inci ayda 30 bin liralık da senet verdim. Aradan bir müddet geçti benden 60 bin liralık arabayı satın almamı isteyince düşüncelerinin kötü olduğunu anlayarak kabul etmedim. ’Ben vazgeçtim’ deyince ’Seninle hesaplaşırız’ dediler. Ben bunları daha sonra hiç aramadım. Bunlar beni arayarak ’Bu taraflara gelmiyor musun’ dedi. ’Ben evlendim’ deyince bunlar senedi 130 bin lira yapıp tahsile koydular" dedi.

'EVLENMEKTEN VAZGEÇMEDİM'

Biri Yunanistan’da, diğeri Gaziantep’te oturan 2 kadınla daha tanıştığını aktaran Hüseyin Çoban, birine 50 bin, diğerine 46 bin olmak üzere 96 bin euro kaptırdığını öne sürdüğü kadınlardan da şikayetçi olduğunu ve davanın devam ettiğini vurguladı. Evlenmek için adım attığı günden bu yana 300 bin euro kaptırdığını savunan Çoban, "Allah bana veriyor. Ben bir daha biriktiriyorum, evlenmekten hala vazgeçmedim. Bursa’dan birini buldum. Artık yabancı ki diye konuştu.

Kendisini dolandırdığı iddia edilen gelin adaylarına mesaj yollayan Hüseyin Çoban, "Burada hesaplaşmak kolaydır. Önemli olan öbür taraftır. Allah’a nasıl hesap verecekler? Bunun hesabını vermek kolay değildir, vazgeçmem" dedi.

DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi 11 öğretim üyesi alımı yapacak